Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brusel rozsekl jeden z největších kartelů, ArcelorMittal bude platit miliardy

Ekonomika

  13:26
BRUSEL - Evropská komise dala kvůli kartelovým dohodám pokutu více než 518 milionů eur skupině 17 ocelářských firem. Nejvíce, přes 276 milionů eur (zhruba 7,1 miliardy korun), má zaplatit společnost ArcelorMittal, která působí i v České republice.

Ocelářský magnát Lakšmí Mittal - nejbohatší muž Británie foto: Reprofoto

Domluvy na cenách či rozdělení trhu s ocelí pro stavební účely fungovaly mezi pokutovanými firmami podle Bruselu po 18 let až do roku 2002, týkaly se většiny tehdejších členských zemí Evropské unie. Kartel skončil poté, co jedna z firem odhalila jeho existenci výměnou za beztrestnost.

"Je s podivem, jak významné množství společností zneužívalo téměř celý evropský stavební trh po tak dlouho dobu, a to v případě tak důležitého výrobku," podotkl eurokomisař pro konkurenceschopnost Joaquín Almunia. "Bylo to, jako kdyby jednali v plánovaném hospodářství," dodal.

Klubu mocných se konkurence netýkala

Komise v prohlášení zdůraznila, že od února je to již čtvrtý případ, kdy udělovala pokuty kvůli kartelům. Jejich celková výše dosáhla téměř 1,5 miliardy eur. Almunia také zdůraznil, že výkonný orgán EU bude mít i nadále vůči kartelům nulovou toleranci. Varoval také, že firmy, které se takového nekalého jednání dopustí opakovaně, budou pokutovány ještě citelněji.

První setkání členů pokutované skupiny se odehrálo ve švýcarském Curychu, proto se prý vžilo pro kartel označení Klub Curych, z něhož se později vytvořil Klub Evropa. Komise má důkazy o více než 550 setkáních, která představitelé firem v rámci kartelu měli.

Vzhledem k délce kartelu by pokuty u některých dotčených společností překročily maximální hranici deseti procent z obratu v roce 2009, takže byly sníženy na tuto úroveň. ArcelorMittal má i přesto, že zaplatí nejvíce, pokutu o něco sníženou vzhledem k tomu, že s úřady spolupracoval při vyšetřování.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!