Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brusel si brousí zuby na ruský Gazprom, gigantu hrozí pokuta 282 miliard

Ekonomika

  11:39
VILNIUS - Po více než ročním vyšetřování je Evropská komise připravena obvinit ruský plynárenský gigant Gazprom z používání praktik porušujících antimonopolní pravidla. Uvedl to evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Gazprom by mohl nakonec dostat pokutu až 15 miliard dolarů (282 miliard korun).
Plynovod - ilustrační foto.

Plynovod - ilustrační foto. foto: ČTK

Evropská komise vyšetřuje Gazprom kvůli podezření, že firma zneužívá svou dominantní pozici na trzích zemí střední a východní Evropy. Vyšetřování podle Almunii zahrnovalo Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko.

Podle informací komise z doby zahájení vyšetřování padá na Gazprom podezření, že brání zprůchodnění toku plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a snaží se některým z nich překazit plány na rozšíření zdrojů dodávek.

ČTĚTE TAKÉ:

Gazprom je podezřelý také z toho, že účtuje některým zemím nepřiměřeně vysoké ceny. Komise nyní podle Almunii sestavuje seznam obvinění vůči Gazpromu.

Pokud komise dojde k závěru, že firma porušuje pravidla hospodářské soutěže, může ji potrestat pokutou až do deseti procent jejích globálních tržeb. Gazprom loni utržil zhruba 148 miliard dolarů.

Strategický dodavatel i pro Česko

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost hodlá v celém letošním roce zvýšit dodávky plynu do Evropy na 152 miliard krychlových metrů po loňském propadu o osm procent na 139 miliard kubíků.

Gazprom je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Firma pokrývá zhruba čtvrtinu evropské poptávky po plynu. V poslední době ale na evropském trhu čelí růstu konkurence, který souvisí mimo jiné s pokračujícím rozmachem těžby z břidličných hornin.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...