Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brusel učinil přítrž patentovým válkám. Potopil žádost Motoroly

Ekonomika

  6:00
BRUSEL - Evropská komise se vložila do sporů mezi největšími výrobci chytrých mobilních telefonů a tabletů, když oznámila, že společnost Motorola porušila evropská pravidla obchodní soutěže. Motorola, patřící gigantu Google, u německých soudů žádala vydání soudního příkazu vůči firmě Apple, který by v zásadě znamenal zákaz prodeje jejích výrobků v Německu.

Nový smartphone Moto X společnosti Motorola nabízí až 252 různých variant. Vybírat totiž můžete z velké nabídky barev, a to dokonce na různé části přístroje. foto: ČTK

Komise v úterý také přijala nabídku Samsungu, že v EU nebude přinejmenším pět let takovým způsobem postupovat. "Patentové války by se neměly dít na úkor zákazníků. Proto musí všichni průmysloví hráči vyhovět pravidlům soutěže. Rozhodnutí o Motorole, společně s přijetím závazků Samsungu, nabízí právní jistotu," prohlásil eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Komise už před rokem signalizovala, že podobným způsobem rozhodne. Vyšetřování případu začalo na jaře 2012. Postup Motoroly představoval zneužití dominantního postavení na trhu a mohl v důsledku znamenat zamezení přístupu Apple na německý trh, míní komise.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokutu ale Motorola nedostala. Firma se u německého soudu snažila o vydání soudního zákazu ve sporu s Apple o takzvané základní patenty, které jsou nezbytné pro fungování mobilních přístrojů a tvoří standard mobilní technologie.

Spor Motoroly a Applu v Německu se týká standardu pro sítě GPRS. Když byl tento standard v Evropě přijat, Motorola slíbila, že poskytne licenci všem. Pak však začala žádat soudní zákaz na přístroje Apple, přestože Apple oznámila, že se chce dohodnout na licenčních podmínkách.

Podle Almunii mají držitelé patentů právo na spravedlivou odměnu za užití jejich intelektuálního vlastnictví, ale také ti, kdo tyto patenty využívají, mají mít přístup k technologii za spravedlivých, rozumných a nediskriminujících podmínek.

Autoři: ,