Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ať tabák chutná jako tabák. Brusel se australskou cestou nevydal, nechce ale mentolky

Ekonomika

  12:36aktualizováno  13:31
BRUSEL - Evropská komise chce v Evropské unii zakázat cigarety a tabák s příchutěmi, například mentolovou a vanilkovou. Nový návrh, který musí schválit jednotlivé země EU a europoslanci počítá i s tím, že tři čtvrtiny přední a zadní strany krabičky by měla pokrývat textová i obrazová varování před dopady kouření.

Nové krabičky, ve kterých se musí od prosince v Austrálii prodávat cigarety. foto: Reuters

"Spotřebitelé nesmí být podváděni. Tabákové výrobky musí vypadat a chutnat jako tabákové výrobky, a tento návrh zajišťuje, že atraktivní obaly a příchutě nebudou využívány v marketingových strategiích," prohlásil eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů Tonio Borg.

ČTĚTE TAKÉ:

"Čísla mluví sama za sebe: tabák zabíjí polovinu svých uživatelů a je vysoce návykový," podotkl Borg. Připomněl, že 70 procent kuřáků s kouřením začíná už před dosažením 18 let. "Ambicí dnešního návrhu je učinit tabákové produkty a kouření méně atraktivní," dodal.

Mentolky v Česku

Mentolové cigarety – ilustrační foto

V Česku tvoří ochucené cigarety, které by měly být zakázány, jen 2,3 procenta prodaného objemu cigaret. "Jedná se výhradně o mentolové cigarety, ostatní příchutě jsou na tuzemském trhu naprosto mizivě zastoupeny," řekla Lucie Hrušová z agentury Nielsen.

O návrzích, které už předem kritizovali výrobci, budou rozhodovat státy EU a europoslanci. Jejich souhlas je pro platnost normy nezbytný.

České ministerstvo zemědělství očekává předložení návrhu na jednání pracovních orgánů EU na přelomu února a března. Proto je zatím předčasné předjímat konkrétní návrhy změn legislativy, uvedla mluvčí Kateřina Böhmová.

Útoky lobbistů

Přípravy návrhů se táhly několik let a provázely je silné tlaky tabákové lobby. Výrobci se obávají dopadu na značky budované desítky let. Zaznívají od nich i hlasy o porušování práv duševního vlastnictví a obchodních práv. Dlouhodobě také upozorňují i na problém pašování cigaret z třetích zemí.

Borg teprve nedávno vystřídal maltského kolegu Johna Dalliho, který právě v souvislosti s návrhem odstoupil. Stalo se tak v říjnu, kdy finišovaly práce na návrhu, a to kvůli vyšetřování protikorupčního úřadu OLAF.

Úřad se zabýval stížností švédského výrobce tabáku Swedish Match, podle něhož se prý jeden maltský podnikatel od firmy snažil získat "finanční výhody". Výměnou prý nabízel, že s pomocí svých kontaktů s komisařem ovlivní podobu pasáží reformy týkajících se žvýkacího tabáku.

Čarodějnické hony na kuřáky

Brusel se nakonec nevydal "australskou cestou". V Austrálii od začátku měsíce mají cigaretové obaly jednotnou formu, kdy na krabičkách v olivově zelené barvě nesmí být výrazné logo výrobce ani žádné reklamní texty.

Naopak velmi výraznou část pokrývají grafická varování a odpudivé obrázky zdravotních následků kouření.

ČTĚTE TAKÉ:

"EU by neměla pořádat čarodějnické hony na kuřáky a tabákový průmysl, ale měla by se zaměřit na ochranu nekuřáků a dětí a mladistvých podléhajících lákadlu snadné dostupnosti cigaret," reagoval europoslanec Jan Březina.

"Uvedená opatření zavánějí plošnou prohibicí, která mívá za následek bujení černého trhu," řekl s tím, že klesnou daňové příjmy států.

Dohled nad e-cigaretami a eukalypty

Cílem reformy je snížit množství úmrtí spojených s kouřením a snaha odradit od kouřením mladé. Více regulován by měl být podle komise také přeshraniční prodej cigaret po internetu.

Komise navrhuje i různé technické doplňky, například hologramy, které by měly pomoci v boji s pašováním a nelegálním prodejem tabákových produktů. Nově se pravidla budou týkat i elektronických cigaret či rostlinných produktů ke kouření, které dosud regulovány nebyly.

Spotřeba klesá

Podle odhadů Philip Morris ČR byl tuzemský trh s cigaretami v kalendářním roce 2011 v porovnání s předchozím rokem v podstatě stabilní na úrovni 21,1 miliardy kusů. V prvním pololetí letoška klesl tuzemský cigaretový trh o 3,6 procenta, když se prodalo 9,9 miliardy kusů cigaret.

Spotřeba cigaret v ČR klesla za posledních pět let o 15 procent. V loňském roce činila podle Českého statistického úřadu spotřeba cigaret na osobu 1988 kusů. Podle průzkumu Eurobarometr z konce května v současnosti v Česku kouří 29 procent lidí starších patnácti let.

Autoři: ,