29. března 2017 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Brusel zatrhnul vznik ‚superburzy‘. Londýn se nesmí spojit s Němci

Londýnská burza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýnská burza. | foto: Reuters

BRUSEL Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s Londýnskou akciovou burzou London Stock Exchange (LSE). Své rozhodnutí zdůvodnila obavami z negativních dopadů na hospodářskou soutěž.

Firmy LSE a Deutsche Börse se na fúzi v hodnotě kolem 29 miliard eur dohodly zhruba před rokem.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že sloučená skupina by de facto získala monopol v obchodování s cennými papíry s pevným výnosem, jako jsou například dluhopisy. Upozornila rovněž, že Británie je až do odchodu z EU členským státem unie a vztahují se ni unijní pravidla, včetně antimonopolních.

Společnost LSE již koncem minulého měsíce varovala, že plánovaná fúze s Deutsche Börse pravděpodobně nezíská souhlas Evropské komise. Ta po LSE požadovala prodej většinového podílu v platformě pro elektronické obchodování s dluhopisy MTS, což firma odmítla.

MTS sice představuje pouze relativně malou část z celkových aktivit LSE, je však významnou platformou pro obchodování s dluhopisy evropských vlád, a to zejména v Itálii, kde je klasifikována jako „systémově důležitá“.