Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BRZEK: David porazil na burze Goliáše

Evropa

  10:27
Výsledková sezona za třetí čtvrtletí na domácí burze je u konce. Přestože důležitou roli na trhu nadále hrála globální nálada v kontextu hledání řešení dluhové krize, přece jen byly výsledky podrobněji sledovány a o vývoji jednotlivých titulů rozhodovaly více než při reportu za druhý kvartál.
Burza, ilustrační foto

Burza, ilustrační foto foto: Shutterstock

S nadsázkou lze říci, že David porazil Goliáše. Společnost KIT Digital s tržní kapitalizací necelých osm miliard korun patří k těm menším na parketu pražské burzy. Do objemů obchodů se drží pravidelně na samém chvostu. Firma se však konečně blýskla ziskem a v reakci na výsledky posílil kurz během několika dní téměř o 50 procent.

Společnost v poslední době silně expandovala, růst byl doprovázen výrazným navýšením tržeb, ale také vysokými náklady na akvizice. Konsolidace získaných společností ale začala přinášet první ovoce a KITD se přehoupla do kladných čísel. Výhled pro rok 2012 je rovněž pozitivní a investoři to ocenili.

Velké firmy jako ČEZ, NWR či banky naopak spíše zklamaly, když byly k vidění výrazné poklesy čistého zisku. Zde je nutné dodat, že na úrovni tržeb a provozní ziskovosti to zas tak špatné nebylo, na čistý zisk však měla podstatný vliv řada jednorázových položek.

U bank šlo o ztráty spojené s dluhopisy problematických zemí EU či odpisy souvisejícími s kontroverzní situací v Maďarsku. Hospodaření ČEZ negativně ovlivnilo kompletní zaúčtování prodeje německých dolů Mibrag, přecenění opce na akcie MOL či daně na emisní povolenky.

Předpokládám, že závěr roku bude po hospodářské stránce příznivější, jelikož řada jednorázových faktorů už nebude výsledky ovlivňovat a v mezikvartálním porovnání se dočkáme celkově vyšších zisků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat