Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budovu poškozenou výbuchem v Divadelní univerzita nedostane

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Budovu na Smetanově nábřeží poškozenou výbuchem v Divadelní ulici, si může Univerzita Karlova od nového majitele pronajmout. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) tak reagoval na výzvu ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), který jej žádal o přehodnocení prodeje budovy, o níž projevily zájem Filozofická fakulta UK a Akademie múzických umění.

Dům poškozený výbuchem plynu v Divadelní ulici. foto: MAFRA - František VlčekLidové noviny

Řízení letového provozu budovu prodalo v elektronické aukci za 210,1 milionu korun. Cenu ve výši znaleckého odhadu, která je jen o sto tisíc korun nižší, ale ještě před vyhlášením aukce nabídla podřízenému podniku ministerstva dopravy i universita s tím, že budovu poškozenou loňským výbuchem plynu opraví a bude ji používat pro výuku.

"Není důležité kdo objekt vlastní, ale k jakému účelu je využíván," uvedl Prachař. Ten už o celé záležitosti jednal s jednatelem nabyvatelské společnosti a podle něj nic nebrání tomu, aby si universita budovu následně pronajímala.

Podle akademického senátu university stát prostřednictvím ŘLP dokázal najít cestu, jak státní majetek neprodat veřejné instituci, která o něj měla zájem, ale za tutéž cenu jej poslat do soukromých rukou. Universita jako veřejná instituce má podle senátu při prodeji státního majetku přednost, kvůli zákonným omezením se ale nemůže účastnit veřejné dražby.

ŘLP ale na svém webu kritiku akademiků odmítlo s tím, že přímý prodej majetku státního podniku platná legislativa neumožňuje, a proto majetek prodalo ve veřejné dražbě. Poslední možností pro universitu tak bylo odvolání k ministru dopravy, který musí s prodejem budovy vítězi aukce souhlasit. Jméno vítěze ŘLP a ministerstvo dopravy do podpisu smlouvy odmítlo uvést.

ŘLP objekt po výbuchu pouze staticky zajistilo, potřebná rekonstrukce čeká na nového majitele. Podle předběžných údajů policie celková škoda na budovách v okolí výbuchu činila 100 milionů korun, z čehož by největší podíl měl připadnout právě na dům patřící leteckým dispečerům. Filmová a televizní fakulta a Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, které se nacházejí v okolí objektu, vyčíslily škody každá na milion korun a odhady škod objektu Akademie věd se pohybují kolem deseti milionů korun.

Exploze plynu z loňského dubna zranila čtyři desítky lidí a poškodila domy v okolí a zaparkovaná vozidla. Většina zranění byla lehkého charakteru, dva lidé byli poraněni vážně. Řízení letového provozu v objektu nesídlilo a dlouhodobě jej pronajímalo.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat