Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budvar hledá náhradu za úspěšného šéfa. Bude to bývalý ředitel Lobkowiczů?

Ekonomika

  7:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Státem ovládaný podnik by mohl řídit některý z jeho manažerů nebo i bývalý ředitel Pivovarů Lobkowicz. Ekonomický ředitel Budvaru Petr Žáček, obchodní ředitel Robert Chrt, nebo výrobní ředitel Adam Brož? Nebo bývalý šéf skupiny Pivovary Lobkowicz Zdeněk Radil?

Jiří Boček přebírá státní vyznamenání od prezidenta republiky. Ve funkci šéfa Budvaru dobrovolně skončil kvůli nemoci. foto: ČTK

Tahle jména zatím padají v souvislosti s chystanou výměnou na ředitelském postu národního podniku Budějovický Budvar, čtvrtého největšího výrobce piva v Česku.

Privatizace Budvaru nemusí být výhra, státní podnik totiž snáší zlatá vejce

Současný ředitel Jiří Boček, muž, za jehož pětadvacetiletého šéfování Budvar několikanásobně zvýšil svou produkci a vydělává ročně stamiliony, kvůli zdravotním potížím ke konci letošního roku rezignoval.

Ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi, pod kterého Budvar spadá, už oficiálně doporučil k výběru jako nástupce některého ze zmíněné trojice svých dlouholetých manažerů. „Každý z nich je schopný nadále velmi úspěšně podnik vést,“ uvedl Boček.

Zdeňka Radila, který do letošního září působil jako generální ředitel Pivovarů Lobkowicz, tedy skupiny sedmi regionálních pivovarů ovládnutých loni čínským koncernem CEFC, považuje podle informací z politických kruhů za vhodného Bočkova nástupce ministr zemědělství Marian Jurečka.

Rozhodne výběrové řízení

„Nebudeme komentovat žádné spekulace. Bude vyhlášeno výběrové řízení otevřené všem,“ reagovala mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Cílem podle ní je, aby nový ředitel byl vybrán do konce února. Do té doby – od začátku příštího roku – pověří ministr dočasným řízením některého ze současných manažerů podniku.

Tržby Budvaru

Nikdo z adeptů se ke své případné kandidatuře nevyjádřil. Výběrová komise ještě nebyla ustanovena, členy komise schvaluje ministr a mají v ní být například lidé z pivovarnického oboru, ekonomové i zástupci ministerstva.

Zdeněk Radil Pivovary Lobkowicz před lety s finančníky Martinem Burdou a Grzegorzem Hótou zakládal, tehdy ještě jako společnost K Brewery. Ze sedmičky pivovarů včele s protivínským Platanem vytvořili rostoucí podnik, který přivedli na burzu.

Burda s Hótou však loni své podíly (celkem téměř 80 procent) prodali společnosti Lapasan, v níž má většinu čínský koncern CEFC a menšinu česká investiční skupina J&T. Radil jako generální ředitel zůstal a ponechal si deset procent akcií.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat