Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Budvar se po letech vrací do Itálie. U soudu vyhrál nad Anheuserem

Budweiser Budvar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budweiser Budvar. | foto: Reprofoto

ŘÍM Italský Nejvyšší soud ukončil ve prospěch českého pivovaru jeden z nejdelších sporů o používání značky Budweiser. V precedentním rozsudku označil značku v podání amerického koncernu Anheuser Busch za klamavou a nařídil její vymazání z italského registru. Budějovičtí tvrdí, že se jedná zřejmě o nejtvrdší prohru Anheuseru ve více než sto let trvající vzájemné známkoprávní válce.

Američané, kteří jsou dnes součástí největší pivovarnické skupiny na světě AB Inbev, zažalovali Budvar v Itálii a jeho tamní importéry už v roce 2001. Dožadovali se zákazu prodeje českého Budweiseru a vymazání známek z italského registru. Budvar nesměl 12 let na základě předběžného opatření tuto značku v Itálii prodávat, nahradil ji na tamním trhu neznámou značkou Czechvar.

Budvaru se okamžitě na italském trhu propadly prodeje na polovinu. V roce 2001 přitom Itálie byla 5. nejdůležitějším exportním trhem Budějovického Budvaru. Teď se český Budweiser ve velkém vrací.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozhodnutí jsou pravomocná a definitivní. „Je to skvělé vítězství. Můžeme se vrátit na italský trh s naší originální značkou Budweiser Budvar. Soud navíc zakázal firmě Anheuser-Busch InBev používat jejich značku Budweiser, prohlásil ji za klamavou a vymazal ji z registru ochranných známek,“ říká šéf Budvaru Jiří Boček.

V celosvětové válce obou pivovarů se podle něj jedná zřejmě o nejtvrdší porážku Američanů.

Dlouholeté spory

Soudní spory o značku Budweiser vedou oba pivovary od roku 1907. V letech 2000 - 2012 bylo definitivně ukončeno 173 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 120 případů a 10 sporů skončilo smírem nebo remízou. Dalších deset soudních kauz ale zatím nebylo ještě ukončeno.

Anheuser Busch slavil velké vítězství letos v lednu v registraci značky Bud pro celou Evropskou unii. Budvar tuto značku však může používat dál tam, kde ji měl dosud registrovanou.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!