Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budvar se po letech vrací do Itálie. U soudu vyhrál nad Anheuserem

Ekonomika

  11:39
ŘÍM - Italský Nejvyšší soud ukončil ve prospěch českého pivovaru jeden z nejdelších sporů o používání značky Budweiser. V precedentním rozsudku označil značku v podání amerického koncernu Anheuser Busch za klamavou a nařídil její vymazání z italského registru. Budějovičtí tvrdí, že se jedná zřejmě o nejtvrdší prohru Anheuseru ve více než sto let trvající vzájemné známkoprávní válce.

Budweiser Budvar. foto: Reprofoto

Američané, kteří jsou dnes součástí největší pivovarnické skupiny na světě AB Inbev, zažalovali Budvar v Itálii a jeho tamní importéry už v roce 2001. Dožadovali se zákazu prodeje českého Budweiseru a vymazání známek z italského registru. Budvar nesměl 12 let na základě předběžného opatření tuto značku v Itálii prodávat, nahradil ji na tamním trhu neznámou značkou Czechvar.

Budvaru se okamžitě na italském trhu propadly prodeje na polovinu. V roce 2001 přitom Itálie byla 5. nejdůležitějším exportním trhem Budějovického Budvaru. Teď se český Budweiser ve velkém vrací.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozhodnutí jsou pravomocná a definitivní. „Je to skvělé vítězství. Můžeme se vrátit na italský trh s naší originální značkou Budweiser Budvar. Soud navíc zakázal firmě Anheuser-Busch InBev používat jejich značku Budweiser, prohlásil ji za klamavou a vymazal ji z registru ochranných známek,“ říká šéf Budvaru Jiří Boček.

V celosvětové válce obou pivovarů se podle něj jedná zřejmě o nejtvrdší porážku Američanů.

Dlouholeté spory

Soudní spory o značku Budweiser vedou oba pivovary od roku 1907. V letech 2000 - 2012 bylo definitivně ukončeno 173 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 120 případů a 10 sporů skončilo smírem nebo remízou. Dalších deset soudních kauz ale zatím nebylo ještě ukončeno.

Anheuser Busch slavil velké vítězství letos v lednu v registraci značky Bud pro celou Evropskou unii. Budvar tuto značku však může používat dál tam, kde ji měl dosud registrovanou.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat