Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budvar staví stáčírnu piva do plechovek

Ekonomika

  11:52
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Budějovický Budvar zahájil výstavbu nové stáčírny piva do plechovek za 97 milionů korun. Stavební část haly má být dokončena v říjnu, hned poté bude instalována strojní technologie.

Budějovický Budvar foto:  František Vlček, Lidové noviny

Do zkušebního provozu bude linka na plnění plechovek uvedena letos v prosinci, řekl mluvčí pivovaru Petr Samec. "Stáčírna plechovek bude vybavena nejmodernějším zařízením pro plnění plechovek o objemu 0,33 litru, 0,44 litru a 0,5 litru. Umožní také balení plechovek v komfortních skupinových baleních do fólie, například pro čtyři, šest, osm nebo 12 plechovek, nebo do fólie s uchem," uvedl mluvčí.

Pivo z plechovek

Podle Českého svazu pivovarů a sladoven se v Česku mezi lety 2009 a 2010 změnil poměr baleného a sudového piva. Prodeje piva v láhvích a plechovkách činí více než polovinu veškerého prodaného piva a vytlačuje pivo sudové.

Nejdůležitějším prvkem technologického celku je plnící monoblok pracující v aseptickém prostředí. Linku s hodinovou kapacitou 15.000 plechovek budou obsluhovat čtyři pracovníci. Dodavatelem strojní technologie je německá firma KHS Dortmund a dodavatelem stavební části Porr Česko a.s.

"Stáčírna plechovek je pro nás důležitou investicí. Budeme schopni rychleji reagovat na požadavky zákazníků a výrazně rozšíříme sortiment skupinových balení," uvedl sládek pivovaru Adam Brož. "Zásadním způsobem se nám zjednoduší systém distribuce a logistiky, protože v současnosti plníme plechovky u našeho smluvního dodavatele - ve vídeňském pivovaru Ottakringer," uvedl Brož a dodal, že investice povede ke snížení výrobních nákladů a zvýšení prodeje piva v plechovkách.

ČTĚTE TAKÉ:

Podíl piva v plechovkách byl loni 5,4 procenta na celkovém výstavu a má stoupající tendenci. Meziroční nárůst tohoto typu balení byl asi sedm procent. V tuzemsku prodal Budvar loni téměř o 30 procent piva v plechovkách více než v roce 2010. Nyní v nich nabízí světlý ležák, výčepní pivo a nealkoholické pivo.

Budějovický Budvar loni zvýšil prodej piva o 5,5 procenta na celkových 1,32 milionu hektolitrů. Hrubý zisk mu meziročně stoupl o devět procent na 239,7 milionu korun. Pivovar loni exportoval nejvíce piva ve své historii, vyvezl skoro 652.000 hektolitrů. Tím posílil svou pozici české exportní dvojky za Plzeňským Prazdrojem. Podle celkového prodeje je Budvar čtyřkou tuzemského pivovarnictví.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat