Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Bulhaři obvinili ČEZ ze zneužití dominantního postavení na trhu

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | foto: Robert Petr, Lidové noviny

SOFIA Bulharský antimonopolní úřad obvinil české energetické společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouskou společnost EVN ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Poskytovatelům televizních a telefonických služeb a internetu stanovily nesmyslně vysoké ceny za přístup ke svým rozvodným sítím, uvedl podle agentury Reuters úřad. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová ČTK sdělila, že firma zatím žádné oficiální rozhodnutí neobdržela. Obvinění, které se objevilo v médiích, ale jednoznačně odmítá.

Bulharská Komise na ochranu hospodářské soutěže (KZK) tvrdí, že společnosti porušily bulharská pravidla pro ochranu hospodářské soutěže. Společnosti mají podle bulharských médií 30 dní na to, aby předložily případné písemné námitky proti verdiktu. Poté komise rozhodne o pokutách.

Půlpánová upozornila, že ceny za přístup k rozvodným sítím stanovil nezávislý certifikovaný expert. Jsou výrazně nižší než v jiných státech, ve kterých je využití sloupů k těmto účelům povoleno. "Mimo to je pouze na rozhodnutí majitele energetické infrastruktury, zda sloupy využije i k jiným účelům než k přenosu elektřiny," dodala mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ

Nejnovější obvinění odmítá i společnost CEZ Distribution Bulgaria. Bulharské tiskové agentuře FOCUS firma sdělila, že stanovisko k rozhodnutí regulátora předloží v rámci stanovené lhůty.

Bulhaři jednají o odebrání licencí

Trojicí zahraničních distributorů energie se již zabývá bulharský energetický regulátor DKEVR, který kvůli sporu o zaplacení údajného dluhu těchto distributorů zahájil jednání o případném odebrání prodejních licencí. Vynesení verdiktu v pondělí podruhé odložil. Podle bulharského serveru novinite.com ale oznámil, že konečné slovo v této kauze vyřkne "v příštích několika dnech".

O nebezpečí případných politicky motivovaných kroků směřujících k odebrání bulharské licence společnosti ČEZ před evropskými volbami jednal v pondělí v Bruselu se svým bulharským kolegou Kristianem Vegeninem český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Já jsem byl ujištěn panem ministrem, že není žádný zájem to politicky zvedat a nějak do toho politicky vstupovat," poznamenal Zaorálek.

PSALI JSME

Bulharský ministr prý Zaorálka ujistil, že nynější rozhodnutí bulharské Komise na ochranu hospodářské soutěže s možným ohrožením licence ČEZ nesouvisí. "Opět se nejedná o žádnou politiku," řekl novinářům Zaorálek. Vegenin jej prý ujistil, že žádné politické ovlivňování kauzy nepřipouští.

Čistě politický spor?

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš mezitím dnes na tiskové konferenci uvedl, že ČEZ o licenci na prodej elektřiny v Bulharsku nepřijde. Připomněl, že jádrem problému je spor s bulharskou státní energetickou společností NEK. Obě firmy si totiž vzájemně neplatí, dluží si stejnou částku.

Podle Beneše je spor čistě politický a situace se výrazně uklidní po evropských volbách. ČEZ neprovedl nic takového, aby měl o licenci přijít. "Pokud by se to stalo, považovali bychom to za příkoří v rozporu s mezinárodními pravidly a samozřejmě bychom se bránili jak u bulharských soudů, tak u Evropské komise," dodal Beneš.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...