Bulharsko je připravené na euro, schválila Komise. Ne všichni kroku tleskají

Autor: ,
  14:08
Evropská komise dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od 1. ledna příštího roku začít používat euro. Vyplývá to z konvergenční zprávy, kterou komise zveřejnila. V sobotu zároveň do ulic bulharských měst vyšly tisíce lidí, aby proti přijetí společné evropské měny protestovali.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rozšíření eurozóny na 21 zemí musí ještě podpořit prezidenti a premiéři členských států EU a následně schválit Rada EU, která zastupuje členské státy.

„Euro je hmatatelným symbolem evropské síly a jednoty. Bulharsko je dnes o krok blíže k jeho přijetí jako měny,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Díky euru se bulharská ekonomika stane silnější, bude více obchodovat s partnery v eurozóně, přibudou přímé zahraniční investice, přístup k financím, kvalitní pracovní místa a reálné příjmy,“ dodala.

Bulharsko podle šéfky Evropské komise (EK) zaujme místo, které mu právem náleží, při utváření rozhodnutí v srdci eurozóny.

Konvergenční zpráva hodnotí, jakého pokroku země mimo eurozónu dosáhly v přípravách na přijetí eura. Komise i Evropská centrální banka (ECB) vydávají zprávy jednou za dva roky nebo jestliže obdrží specifickou žádost od některé z členských zemí.

Poslední pravidelná zpráva byla zveřejněna v červnu 2024 pro Bulharsko, Česko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko. Euro jsou povinny zavést všechny unijní státy, výjimku si vyjednalo Dánsko a také Británie, která mezitím z EU vystoupila.

Zveřejněná zpráva EK je reakcí na žádost Bulharska z letošního února. Vyplývá z ní, že Sofia splnila všechna čtyři konvergenční kritéria, která Brusel při posuzování připravenosti na přijetí společné měny používá. Týkají se stavu veřejných financí, úrokových sazeb, cenové stability a směnného kurzu.

S vlajkami do ulic

Tisíce Bulharů se v sobotu v Sofii a dalších velkých bulharských městech zúčastnily demonstrací proti chystanému zavedení eura. Požadují mimo jiné vypsání referenda o přijetí evropské měny, informovala agentura AP.

Tisícovky Bulharů s vlajkami vyšly do ulic metropole a dalších měst na výzvu občanských sdružení a nacionalistických stran. Lidé zpívali nacionalistické písně a provolávali slogany jako „Svobodu pro bulharský lev“ a „Budoucnost patří suverénním státům“.

Bulharsko vstoupilo do Evropské unie v roce 2007 a zůstává jejím nejchudším členem, který má za sebou roky nestability přiživující euroskepticismus mezi jeho 6,4 milionu obyvatel. Dezinformační kampaně z domova i ze zahraničí prohloubily obavy z ekonomických změn a větší chudoby.

Prezident Rumen Radev ještě povzbudil odpůrce eura, když začátkem tohoto měsíce navrhl referendum o jeho přijetí s poukazem na obavy veřejnosti ohledně inflace a kupní síly. Návrh však odmítla proevropská většina v parlamentu, která Radeva obvinila, že se na poslední chvíli pokusil sabotovat přijetí eura a že jedná ve prospěch Moskvy. Podle zastánců přistoupení k eurozóně prohloubí evropskou integraci uprostřed rostoucího geopolitického napětí.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.