Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bundesbank stále brojí proti nákupům dluhopisů přes ECB

Ekonomika

  17:00
FRANKFURT NAD MOHANEM - Německá centrální banka Bundesbank se nadále staví proti nákupům státních dluhopisů členských zemí eurozóny prostřednictvím Evropské centrální banky. Vlády by se podle ní mohly stát na takovéto pomoci závislé a přestat se soustředit na zlepšování stavu veřejných financí.

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. foto: Shutterstock

"Neměli bychom podceňovat nebezpečí, že financování prostřednictvím centrální banky může být stejně návykové jako drogy," uvedl šéf Bundesbank Jens Weidmann v rozhovoru pro dnešní vydání německého listu Der Spiegel. Weidmann je rovněž členem rady ECB, upozornila agentura AP.

ČTĚTE TAKÉ:

ECB nyní v rámci boje s dluhovou krizí plánuje opatření ke snížení úvěrových nákladů Španělska a Itálie. Šéf ECB Mario Draghi začátkem měsíce uvedl, že banka pracuje na mechanismu, který jí umožní intervenovat na otevřeném trhu a nakupovat státní dluhopisy.

Německá kancléřka Angela Merkelová sice tento měsíc strategii šéfa ECB podpořila, německý ministr financí Wolfgang Schäuble však později plánované nákupy dluhopisů kritizoval. "Pokud s tím začneme, už to neskončí. Je to podobné, jako řešit své problémy pomocí drog," uvedl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat