Pátek 6. prosince 2024, svátek má Mikuláš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Ministr chce zbavit nájemní bydlení nálepky druhořadosti. Představil dotační program

Vídeňský Wohnprojekt nabízí participativní bydlení ve Vídni. (2024) foto: Wohnprojekt

Jedním z úkolů ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka bude změnit pohled Čechů na vlastnictví bytů. Podle nového šéfa resortu, který má na starosti podporu bydlení, považují Češi bydlení v nájmu za druhořadé. Nájemné má přitom podle ministra řadu výhod.
  18:32

„V dalších evropských zemích je tento pohled jiný. Můžeme se podívat na velmi opačný případ do Rakouska. Vídeň je globálně nejlépe hodnocené město pro život a drtivou většinu vídeňských bytů tvoří nájemní byty,“ uvedl Kulhánek.

Zároveň ale připustil, že současná realita trhu s dostupným bydlením dobrá není. To vyplývá i z nových dat, která úřad označuje jako kompozitní index nedostupnosti bydlení. Podle něj se dostupnost bytů pro průměrně vydělávající Čechy zvyšovala do roku 2015, později se ale trend obrátil a mezi lety 2019 a 2022 ceny bydlení vůči příjmům razantně povyskočily, dokonce jedním z nejrychlejších temp ze zemí OECD.

Spolu s tím rostlo i běžně nabízené nájemné. Za posledních deset let nabídkové nájemné na realitních portálech stouplo o 94 procent, uvedl Vojtěch Kuna z oddělení analýz a strategie bytové politiky na MMR.

Rodiny žijící ve vlastním dávají na bydlení celkem devatenáct procent svých příjmů, kdežto domácnosti bydlící v nájmu 37 procent. Jde ale o průměr. Podíly nákladů na bydlení jsou vyšší ve velkých městech, zejména v Praze, nebo v lokalitách s turistickým potenciálem jako je třeba Tanvald či Vrchlabí.

Na opačném konci jsou pak lokality, které se vylidňují, jako je například Litvínov, Sokolov, nebo Kraslice. Cenové nůžky mezi vlastním a nájemním bydlením se navíc stále rozevírají.

„Rádi bychom tento trend obrátili, tak aby se nůžky nerozevíraly dál, ale aby se začaly svírat,“ uvedl Kulhánek. Jedním z nejznámějších nástrojů, kterým tomu chce MMR pomoci, je dotační program na podporu obcí nebo třeba i církví, aby si mohly nájemní bydlení pořídit. Nájemné v takovýchto například obecních bytech by pak nemuselo kopírovat trh, ale mohlo by být nastaveno níže a přilákat například do lokality zaměstnance v nedostatkových profesích.

V tomto programu je připraveno sedm miliard korun a v současnosti ministerstvo eviduje žádosti za zhruba 2,5 miliardy korun. Podle Kulhánka jde ale jen o začátek a do roku 2033 by se měl program rozšířit. Sedmimiliardová částka je totiž jen zlomek toho, kolik lidé za pořízení bydlení v Česku vydávají. Například jen hodnota letos sjednaných hypotéčních úvěrů dosáhla 287 miliard korun.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!