Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byrokracie láme Česku vaz, podniká se tu hůře než v Bělorusku

Slovensko

  17:27
WASHINGTON - Podmínky pro podnikání jsou v České republice letos horší než loni. Ukázala to zpráva s názvem Doing Business 2010, kterou ve spolupráci s Mezinárodní finanční korporací (IFC) vydala Světová banka (SB). Před Českem jsou všechny země visegrádské čtyřky, tedy Slováci, Poláci i Maďaři.

Běloruský prezident Lukašenko má důvod k radosti, jeho země předstihla Česko. foto: AFP

 První příčku si udržel Singapur, Česká republika se v konkurenci 183 zemí umístila až na 74. příčce, zatímco o rok dříve byla na 66. místě. Slováci skončili 42. a proti loňsku si také pohoršili.

"Ze zprávy vyplývá, že české podnikatelské prostředí se naopak oproti roku 2008 významně zlepšilo v ochraně investorů a zahájení podnikání, což je z našeho pohledu klíčové," uvedl ke zprávě prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Ostatní oblasti, které navazují nebo přímo souvisejí s podnikáním, jako například stavební povolení, najímání pracovní síly či daně ovšem vycházejí v této zprávě negativněji než v roce 2008.

"Myslíme si, že tyto výtky jsou do určité míry opodstatněné, avšak v případě daňové zátěže negativní výsledek nesdílíme. Naopak myslíme si, že za poslední dva roky došlo k výraznému snížení daňového břemena, proto zveřejněné výsledky ve studii Doing Business považujeme do jisté míry za zkreslené a vzdálené od reality," dodal Kužel.

Pořadí zemí z hlediska jednoduchosti podnikat:

1. (1.) Singapur
2. (2.) Nový Zéland
3. (3.) Hongkong
4. (4.) USA
5. (6.) Velká Británie
6. (5.) Dánsko
7. (7.) Irsko
8. (8.) Kanada
9. (9.) Austrálie
10. (10.) Norsko
11. (16.) Gruzie ..
13. (15.) Saúdská Arábie ..
15. (13.) Japonsko ..
21. (19.) Švýcarsko ..
24. (22.) Estonsko
25. (27.) Německo
26. (25.) Litva
27. (30.) Lotyšsko ..
31. (31.) Francie ..
42. (35.) Slovensko ..
47. (41.) Maďarsko ..
55. (45.) Rumunsko ..
58. (82.) Bělorusko ..
72. (72.) Polsko ..
74. (66.) Česká republika ..
89. (86.) Čína ..
120. (118.) Rusko ..
142. (146.) Ukrajina ..
183. (183.) Středoafrická republika

Poznámka: V závorce pořadí v předchozím roce
Zdroj: Světová banka

V neprospěch České republiky hovoří například proces vydávání stavebních povolení, a to kvůli příliš velkému počtu úkonů, které jsou s tímto procesem spojeny. Na druhou stranu se ale zkrátila doba, která je k vydání povolení nutná. Na polovinu, respektive na 30 dní, se zkrátila doba zápisu do katastru nemovitostí.

Velký pokrok zaznamenalo Bělorusko, které se vyšplhalo z 82. na 58. místo, a je tedy daleko před Českou republikou. Zpráva Bělorusko označila také za jednu z deseti nejvíce reformních zemí. V Bělorusku je teď proti loňsku snazší začít podnikat, zjednodušilo se vydávání stavebních povolení a zmenšila se byrokracie při uzavírání zahraničních kontraktů.

Nejvíce za poslední rok reformovaly země východní Evropy a Střední Asie. Z celkového počtu 27 zemí jich reformovalo 26. Reformy se týkaly především insolvenčního řízení a zjednodušení přístupu k úvěrům.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...