Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byt v Praze podražil o čtvrt milionu. A ceny dál porostou

Ekonomika

  15:43
PRAHA - Lidé plánující koupi nového bytu v české metropoli musí počítat s tím, že si za něj připlatí. Developeři podle svých statistik podražili, v průměru v Praze prodávají o čtvrt milionu dráž než loni.
Novostavba-ilustrační foto

Novostavba-ilustrační foto foto: Archiv LN

Řádově jde o cenový skok v řádu několika procent, prodejci ji přizpůsobili většímu zájmu lidí o nové bydlení. Vyplývá to z odpovědí představitelů developerských společností. Růst cen předpovídají i v příštím roce.

Společnost Central Group uvedla, že průměrná cena jí prodávaných bytů letos vzrostla meziročně zhruba o sedm procent. Byty s dispozicí 1+kk tak prodává průměrně za 1,8 milionu korun, 2+kk za 2,8 milionu, 3+kk za 3,9 milionu a 4+kk za 5,7 milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

 Pořád je to však o třetinu méně, než kolik stály nové byty před ekonomickou krizí.

„V první polovině roku 2008 dosahovaly ceny srovnatelně velkých bytů 2,4 milionu u 1+kk, 3,7 milionu u 2+kk, 5 milionů u 3+kk a 6,9 milionu u 4+kk,“ uvedla Central Group.

Víc peněz si na nový byt museli připravit také klienti firmy Skanska Reality.

„Při vytváření cen bereme v potaz aktuální poptávku i tržní ceny v dané lokalitě, proto jsme proti loňsku mohli přistoupit k nastavení cen v průměru o tři až pět procent výše,“ uvedla šéfka firmy Naďa Ptáčková. Počítá s tím, že s lepší kondicí trhu do budoucna ceny nových bytů v Praze porostou obdobným tempem i nadále.

ZÁJEM O BYTY ROSTE

  • Zájem o nové byty v Praze v posledních měsících výrazně roste.
  • Podle společné statistiky společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality si lidé během prvních devíti měsíců letošního roku v Praze koupili 4 250 nových bytů,
  • To je meziročně o 22,7 procenta víc. Takřka polovinu z toho (47 procent) prodalo pět největších developerů.
Novostavba-ilustrační foto

Své byty zdražoval také Ekospol, průměrně o tři procenta s tím, že více developer zdražoval menší byty.

„Na růstu cen se částečně podepsalo zrušení osvobození od DPH na pozemky, k němuž došlo od začátku letošního roku. Druhým faktorem byl velký zájem o malé byty,“ podotkl šéf Ekospolu Evžen Korec.

Také Korec očekává podobný růst cen jimi prodávaných bytů v příštím roce. Z velké pětky developerů nezdražovaly byty společnosti Trigema a Finep.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat