Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byty na horší adrese konečně zlevnily

Ekonomika

  11:15
PRAHA - Loňský rok v obchodech s byty připomínal houpačku - zatímco v prvním čtvrtletí ceny rostly, v závěru roku šokovaly svým náhlým poklesem. Tendence poklesu sice přetrvává i nadále, avšak jen u bytů v panelových domech. Byty v cihlové zástavbě si svoji úroveň cen udržují. Z dlouhodobého hlediska ztrácejí na ceně nejvíce byty 3+1. Trh s realitami se ale pomalu vrací do starých kolejí.

Panelové domy ve špatném technickém stavu ztrácejí na ceně nejvíce. foto: Knauf

„Mám rád, když se na jevy na trhu poukazuje předem. O poklesu poptávky, a tedy i cen jsme reportovali už na jaře roku 2008. V době, kdy realitní agenti byli ještě stále ,v boomu‘,“ upozorňuje Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Podle něj zásadní pokles trhu s byty proběhl již v druhé polovině roku 2008. Do nabídek realitních kanceláří se ale promítl se zpožděním až dnes.

 Podle Pácala u prodaných bytů klesaly ceny v průměru o 10%, u některých typů bytů a lokalit - hlavně v případě panelových domů v okrajových lokalitách - to pak bylo až 25 procent. Naopak nižší, zhruba pětiprocentní, byly cenové poklesy u kvalitně položených a spravovaných bytů.

 Ze srovnání, které zveřejnil Český statistický úřad, vyplynulo, že nabídkové ceny bytů v Česku od ledna do konce března poprvé od roku 2005 klesly, a to o téměř 3 procenta. V mimopražských regionech ceny klesly dokonce o 4,6 %, v Praze jen o necelé procento.

 Podle Jiřího Pácala však tyto údaje nelze považovat za zcela objektivní a komplexní obraz celého trhu s byty. Neobsahují totiž transakce, jako jsou převody do osobního vlastnictví nebo privatizace.

Paneláky zlepšují statistiku
„Na své ceně ztrácejí nejvíce právě panelové byty ve špatném technickém stavu a způsobují tak propad průměrných cen bytů v celé republice,“ komentuje Michl Pich ze společnosti EuroNet Media, která provozuje síť realitních portálů.

 „Průměrná cena bytů se u nás podle našich údajů snížila oproti minulému měsíci o 2,35 procenta. Za období září 2008 - květen 2009 činí pokles 8,93 %, nejvíce na ceně ztrácejí byty 3+1, nejméně naopak byty 1+1,“ dodává Pich.

 Analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný odhaduje, že trend stagnace cen bytů potrvá i v nadcházejícím období, a připouští, že ceny mohou poklesnout maximálně do deseti procent.

 Březnová studie společností Deloitte a Hyposervis počítá s ještě mnohem razantnějším propadem cen bydlení. Staré byty v zástavbě by podle jejich analýzy měly letos oproti roku 2008 zlevnit až o 20 %, byty v panelových domech o 20 až 30 procent. Je jasné, že bytů na „dobré adrese“ se snížení nijak razantně netýká.

 „Při porovnání prvního čtvrtletí roku 2008 a 2009 je zřejmé, že počet klientů se zájmem o koupi nemovitostí se snížil zhruba o 14 procent, což ale není nijak drastický pokles,“ říká David Černík z Maxxima reality.

„V dubnu jsme zaznamenali nárůst prodeje nemovitostí 50%a součastně bylo pronajato o 50 procent více bytů a nebytových prostor než v měsíci březnu 2009. V květnu očekáváme ve srovnání s březnem další zvýšení prodeje nemovitostí,“ potvrzuje Kateřina Zvonková z Reality trend s.r.o., Přerov.

Propad cen nejvíce v Mostě
Největší poptávka je stále po menších bytech. „Byty 1+1 a 2+1 začaly být velmi často vyhledávány drobnými investory. Ti těží z aktuální zvýšené poptávky po pronájmech a vycházejí z předpokladu, že již nebudou nijak dramaticky zlevňovat,“ říká Michal Pich.

 „Všem klientům, kteří uvažují o investici volných finančních prostředků, doporučujeme investovat do bytů velikosti 1+1 a 2+1 v atraktivních lokalitách Prahy, jako je Staré a Nové Město, Malá Strana nebo Vinohrady,“ prozrazuje David Černík.

 Pokud se detailně zaměříme na jednotlivé části Prahy, zde je již patrné zpomalení poklesu průměrných cen bytů. Zatímco v únoru vykazovaly některé pražské čtvrti propad cen v řádech desítek procent, za poslední měsíc vykázala největší pokles Praha 6 (-6,259 %).

 K postupnému zastavení poklesu cen bytů dochází také mimo Prahu. Podle statistiky společnosti EuroNet Media byly nárůsty průměrných cen bytů zaznamenány za měsíc duben třeba v Pardubicích (+2,462 %), Českých Budějovicích (+4,58 %), Ostravě (+0,711 %), Olomouci (+2,981 %), Kroměříži (+0,784 %) a v Brně (+1,001 %).

 „Jihomoravská metropole patří dlouhodobě k lokalitám s poměrně silnou kupní silou, a proto zde neočekáváme nijak razantní propad cen, spíše naopak, “ dodává Pich k vývoji situace v Brně.

 Mezi nejlevnější lokality v Brně patří zejména paneláková sídliště Líšeň a Bohunice, kde klesá cena bytů úměrně s poklesem zájmu o tyto nemovitosti. Cihlové byty v moravské metropoli v centru a širším centru, například v lokalitě Veveří, si ale svoji hodnotu kolem 55 tisíc korun za metr čtvereční stále drží.

 Také v Olomouci a Ostravě zaznamenávají od listopadu 2008 stálý pokles cen bytů. V obou městech se ale již v dubnu ceny zvýšily, takže budou nejspíš následovat trend pozorovatelný v Brně.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat