Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byty už nezlevní. Firmy prý mají marže na minimu

Ekonomika

  7:05
PRAHA - Nové byty už levnější nebudou. Developeři tvrdí, že už nemají žádný prostor pro snižování cen a jejich marže jsou na minimu.

Soubor bytových domů byl dostavěn v roce 2011. Je zde 49 bytů. Náklady na stavbu činily cca 231 milionů korun foto: Ester Havlová a A69 architekti

"Máme průměrnou marži deset procent, pod tuto hranici jít nemůžeme," řekl LN generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.Stejnou marži uvádějí i další velcí developeři jako Finep, Central Group, Skanska nebo Sekyra Group.

"Projekty jsou velmi finančně náročné a nesehnali bychom partnery a investory, kteří by riskovali vlastní peníze, aniž by na ně sehnali aspoň desetiprocentní výnos," vysvětluje předseda představenstva holdingu Finep.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud bychom šli s marží ještě níže, neměli bychom dostatečné rezervy pro výkyvy. Byla by to cesta do pekel," přidává se předseda představenstva společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Jediný Crestyl přiznal, že šel s marží pod údajně "smrtelnou" hranici deset procent. "V současnosti u žádného z našich projektů nemáme dvoucifernou marži, což byl spíše předkrizový stav. Dnes jsou marže u všech našich projektů velmi nízké z důvodu nákupu pozemků pro tyto projekty v době vrcholu trhu," stěžuje si obchodní ředitel Crestylu Radim Sayed.

Developeři na nemožnost snižování marží poukazují už několik let. Tvrdili to dokonce i v předkrizové době, kdy měli průměrné marže okolo 25 procent. Krize a pokles poptávky je však nakonec donutily jít s cenami dolů. "Například v Praze klesly ceny nových bytů o 15 až 20 procent," říká Pavel Smolka z rezidenčního oddělení poradenské firmy Jones Lang LaSalle.

Kompenzace DPH

Letos je však situace jiná. I Smolka připouští, že prostor pro zlevňování už developeři skutečně příliš velký nemají.

Počet dokončených bytů v letech 2000 až 2010

Central Group - 6031

Finep Holding - 4517

Skanska Reality - 4325

Sekyra Group - 2303

Ekospol - 1520

Crestyl - 1324

Geosan Development - 1053

Většina firem naopak hodlá příští rok ceny navýšit o DPH, tedy o čtyři procenta. Věří tomu, že lidé to akceptují a že poptávka bude stabilní. Realitní odborníci si to ale nemyslí.

"Pokud developeři ceny navýší, budou to stejně muset kompenzovat nějakými slevami, takže ve finále zůstane cenová hladina stejná," tvrdí Smolka. Šéf Sekyra Group Luděk Sekyra s ním souhlasí. "Částečně ceny upravíme podle DPH, částečně to budeme krýt ze své marže," řekl LN.

Nové byty nebudou moct firmy zdražovat paradoxně právě kvůli DPH. Lidé totiž budou muset platit víc i za zboží a služby a celkově budou mít hlouběji do kapsy.

Cena, cena, cena

Pokud budou nutně potřebovat bydlet, sáhnou spíš po starších bytech, kterých se zvýšení daně z přidané hodnoty netýká.

"Starší byty stále tvoří absolutní většinu prodaných bytů," podotýká Smolka. Klientům je podle něj v zásadě jedno, zda kupují starší, nebo nový byt, rozhodují se primárně podle ceny.

To potvrzuje i nejnovější průzkum společnosti Ekospol, podle něhož je klíčovým kritériem v rozhodování kupujících výsledný poměr konečné ceny bytu a celkového počtu pokojů. Ačkoli developeři argumentují tím, že nové byty mají mnohem lepší vybavení, klienty to podle průzkumu příliš nezajímá. Nejsou už ochotni zaplatit vyšší cenu za údajně luxusní vybavení.

V letošním roce si zatím mohou developerské firmy mnout ruce. Některé tvrdí, že objem prodeje by jim mohl stoupnout dokonce až na předkrizovou úroveň. Příští rok však podle realitních expertů zájem o nové byty ochladne.

Mohlo by vás zajímat