Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Byty v největších českých městech zdražily v posledním čtvrtletí o více než desetinu, uvádí studie

Jeden z pražských projektů developerské firmy Central Group foto: Central Group

PRAHA - Ceny bytů v největších městech Česka v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostly více než o desetinu. Nejvíce zdražily byty v Ostravě, téměř o pětinu, nejméně v Praze, o 10,2 procenta. Nejdražší byty byly v Praze s průměrnou cenou 102 812 Kč za metr čtvereční, nejlevnější v Ústí nad Labem s cenou 22 728 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz. Porovnávala ceny bytů v osmi největších městech z devíti, údaje za Liberec nejsou k dispozici.
  10:09

„V meziročním srovnání čtvrtého kvartálu můžeme pozorovat, že ceny bytů v největších českých městech bez výjimky rostly. V Ostravě jsou ceny dlouhodobě jedny z nejnižších, proto je tu také největší potenciál růstu i do budoucna,“ uvedl jednatel FérMakléři Jan Boruta.

Po Ostravě ceny nejvíce vzrostly v Ústí nad Labem (o 17,3 procenta) a Hradci Králové (o 16,3 procenta). Naopak po Praze nejméně stouply v Olomouci (o 10,9 procenta) a v Brně (o 12,8 procenta).

Ostrava by v budoucnu mohla mít nejvyšší budovu v České republice. Městští...
Jeden z pražských projektů developerské firmy Central Group

„Růst cen byl v celé republice doprovázen poklesem počtu nabídky bytů a rovněž realizovaných prodejů u všech sledovaných měst s výjimkou Prahy, kde se nabídka ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšila o 1,6 procenta,“ doplnil Boruta. Nejvíce nabídka klesla v Ústí nad Labem (o 17 procent), v Ostravě a Olomouci (shodně o 14 procent).

„Celý trh nemovitostí čeká na vývoj v dalších měsících, kdy teprve mohou přijít další ekonomické dopady pandemie. Odhaduji, že se v letošním roce na nemovitostním trhu již projeví krize spjatá s covidem-19, a to konkrétně u panelových bytů v okrajových částech měst. Právě zájemce o tyto byty bude finanční situace nejvíce tížit,“ uvedl dále Boruta.

Naopak cenový pokles u bytů v novostavbách a bytů v centrech měst o dispozicích 2+kk nebo 2+1, kterých je dlouhodobě nedostatek a o něž jeví zájem ve velké míře investoři, podle něj není pravděpodobný.

Poměrně výrazný růst cen bytů ve velkých městech potvrzují také údaje poradenské společnosti Deloitte. Podle nich ceny v Praze a krajských městech loni ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 15,8 procenta na 70.300 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo nejvyšší od března 2018. Od roku 2014 se ceny v Česku zvýšily v průměru o 84 procent.

Jednou z hlavních příčin vysokých cen je podle odborníků nízká nabídka. Jako další příčiny zdražování zmiňují rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů, vysoké daňové zatížení nebo zbytečně přísné technické předpisy.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat