Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bývalí uhlobaroni Čmejla s Divišem neuspěli u amerického soudu s žalobou proti Radovanu Vítkovi

Právo

  14:17
Praha/New York - Americký soud zamítl žalobu bývalých uhlobaronů Marka Čmejly a Jiřího Diviše na realitního magnáta Radovana Vítka. Soud rozhodl bez slyšení v přípravné fázi.

Marek Čmejla. foto: ČTK

Bývalí uhlobaroni Čmejla a Diviš zažalovali majitele CPI Vítka. Tvrdí, že vytvořil kriminální struktury

Soudkyně newyorského soudu vyhověla návrhu Radovana Vítka a zamítla žalobu, kterou na realitního magnáta a dalších osmnáct subjektů podaly v dubnu loňského roku hedgeový fond Kingstown Capital a společnosti Investhold a Verali patřící bývalým uhlobaronům Marku Čmejlovi a Jiřímu Divišovi. Vyplývá to z dokumentu, který byl zveřejněn na courtlistener.com.

„Od počátku jsme tvrdili, že žaloba nemá jakýkoli reálný základ. Jediným účelem bylo vynutit si neopodstatněné vyrovnání pomocí nátlaku vytvořeného negativními, pozornost přitahujícími zprávami v médiích. Nenechali jsme se zastrašit a spravedlnost se teď postavila za nás,“ říká Martin Němeček, generální ředitel společnosti CPI Property Group, který byl též jedním z žalovaných.

„Skupina tak uzavírá tuto kapitolu svojí historie,“ dodává Martin Němeček. Matthew L. Schwartz, partner právní kanceláře Boies Schiller Flexner a právní zástupce žalobců pro server Lidovky.cz uvedl, že jsou postupem soudu zklamaní. Soud dle nich nerozhodl o opodstatněnosti ani legitimitě obvinění. 

„Naši klienti se zavázali, že v této věci dosáhnou spravedlnosti,“ dodal Schawartz s tím, že ve hře jsou všechny možnosti, včetně odvolání. „Věříme, že se nám podaří, aby Radovan Vítek a další jeho společníci zapojení do tohoto podvodu nesli odpovědnost za své činy,“ konstatoval Schwartz.

Rozhodnutí v přípravné fázi

Soud v New Yorku rozhodl bez slyšení již v přípravné fázi, nezabýval se tedy ani faktickými tvrzeními žalobců. Soudkyně ve svém rozhodnutí o zamítnutí žaloby mimo jiné poukazuje na to, že obdobnou žalobu podala společnost Kingstown v Lucemburku již v roce 2015. „Stručně řečeno, Lucembursko je vhodným fórem pro řešení nároků žalobců vůči žalovaným,“ uvádí v rozhodnutí soudkyně.

Uhlobaron Čmejla utopil v máku dvě miliardy. V případu padla obžaloba

Lucemburský soud o věci ještě definitivně nerozhodl. Soudkyně v New Yorku je též přesvědčena, že podání žaloby dle amerického zákona o organizovaném zločinu (RICO) bylo motivováno možností získání trojnásobku náhrady škody, což samo o sobě není legitimní důvod pro výběr amerických soudů. Náhrada škody se teoreticky mohla vyšplhat až na 70 miliard korun.

Žalující Marek Čmejla s Jiřím Divišem se na soud obrátili, protože je dle jejich tvrzení Radovan Vítek, druhý nejbohatší Čech s odhadovaným majetkem 75 miliard korun, podvedl. „Český oligarcha Radovan Vítek po více než deset let podváděl své obchodní partnery, čímž se stal jedním z nejbohatších lidí na světě. Kontroloval rostoucí portfolio komerčních a rezidenčních nemovitostí v celé Evropě, opakovaně praktikoval podvody, praní špinavých peněz a další trestné činy, díky čemuž se stal miliardářem na náklady svých obchodních partnerů,“ píše se v žalobě.

Spor českých miliardářů má své kořeny v roce 2010, kdy měl Radovan Vítek navrhnout Marku Čmejlovi, aby uzavřeli paritní partnerství. V žalobě se konstatuje, že na jeho základě si měli rovným dílem dělit všechny zisky a ztráty ze širokého portfolia investic. Toto partnerství mělo fakticky odstartovat, když Investhold vložil peníze do CPI.

Žaloba přesnou částku neuvádí, ale konstatuje, že „díky kapitálovým investicím skupiny Investhold se hodnota CPI zdvojnásobila“. Díky tomu prý Investhold, přesněji jeho dceřiná firma Verali, získal právo na polovinu CPI.

Partnerství mezi Čmejlou a Vítkem začalo záhy skřípat. Investhold prý nedostával všechny informace o důležitých rozhodnutích a firma neměla příležitost investovat do některých realitních projektů, na což měla nárok na základě uzavřeného paritního partnerství. To se týkalo například převzetí developerské společnosti Orco, jež se v roce 2016 stala součástí Vítkovy skupiny CPI.

K vyrovnání mezi Vítkem a Investholdem ve výši 13 miliard korun, jak uvádí žaloba, nikdy nedošlo. Vedení CPI ale opakovaně tvrdí, že žádné peníze žalujícím nedluží.