Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

BYZNYS DNE: Černý den pro pražskou burzu i BitCoin

Digitální měna Bitcoin – vizualizace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Digitální měna Bitcoin – vizualizace. | foto: Shutterstock

Výběr ekonomických zpráv 3. srpna 2016: Další krádež srazila hodnotu kryptoměny, Komerční banka udělala totéž pro Pražskou burzu, Polsko oslabuje tamní vláda a sudokopytník zase České dráhy.

Brexit zatím nepřinesl razantní odliv finančních ústavů z britské metropole. A co je důležitější, bankéři nijak nespěchají se svým přesunem do kontinentální Evropy. Šéfové HSBC a Societe Generale potvrdili agentuře Bloomberg, že zatím nemají konkrétní plán na stěhování svých sídel v City. To samozřejmě neznamená, že rozhodnutí voličů nepodkopalo pozici evropského finančního centra, nicméně - jak říkají britové - na konci dne to nemusí být tak dramatické.

Bude především záležet, jaké podmínky nakonec vládáa Theresy Mayové, nebo jejich případní nástupci, s lídry EU dohodnou. Klíčové pro investory a finančníky hlavně bude, které části evropského práva budou nadále platit i v Británii a které budou anglický a skotský právní systém nadále pojit s unijním.

Poté co přešla úvodní panika, usadil se prach na trzích a vychladly horké hlavy a začíná se v klidu jednat. Přeci jen, Evropa a celý svět má mnohem více, mnohem horších a aktuálnějších problémů, které musí řešit a ne si přidělávat další.

Komerční banka zaznamenala včera na pražské burze dramatický propad, když během dopoledne její akcie přišly o desetinu hodnoty. Obchodování začínaly na zhruba 981 korunách a nakonec končily na rovných devíti stovkách. Důvodem sešupu je bankou oznámená revize vyplácení dividend. Podle některých analytiků je reakce přehnaná a způsobená nižším objemem obchodování na pražské burze.Jako obvykle naši akcioní analytici říkají zjevné, co všichni ví a nic jiného jim ani nezbývá. Pražská burza je fakticky ve stádiu klinické smrti, objemy, které se na ní točí jsou minimální, všichni sázejí jen na dividendové tituly a to co způsobil jediný titul celému trhu, to prostě jen dokazuje.

Bitcoin se prudce propadl v reakci na zprávu o hackerském útoku. Při něm bylo z jedné z největších burz pro tuto digitální měnu, Bitfinex v Hongkongu, ukradeno 119.756 bitcoinů v hodnotě přes 1,7 miliardy korun. Zpráva oživila vzpomínky na ztráty po kolapsu burzy Mt. Gox před dvěma lety, která byla ve své době největší burzou pro bitcoiny. Bitfinex v úterý pozdě večer oznámil narušení bezpečnosti a zmrazil veškeré uživatelské účty. Bitfinex je třetí největší burzou na světě za OKCoin a BTC China, první dvě však obchodují v čínských jüanech, Bitfinex v dolarech. Po oznámení hodnota bitcoinů klesla o 20 procent z 604 dolarů (14.600 Kč) za bitcoin na 482 dolarů, což byla nejnižší hodnota za dva měsíce.

Alphabet, mateřský koncern Googlu, si do abecedy připíše položku pod písmeno D jako drony. V San Franciscubude testovat donášku s jejich pomocí ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro letectví (FAA). Jde o součást podpory bezpilotních letadel.

Polsko začíná ztrácet atraktivitu jako země, kde chtějí investovat zahraniční firmy. Ukázal to průzkum mezi německými společnostmi, které jsou tradičně největšími zahraničními investory v Polsku. Podle něj Polsko v atraktivitě pro firemní investice ve srovnání s dalšími zeměmi ve střední Evropě poprvé po čtyřech letech kleslo na druhou příčku, před něj se dostala Česká republika.

Beran přerušil železniční spojení mezi Karlštejnem a Berounem. Sudokopytník spadl ze skály, strhl trolej a zastavil provoz na frekventované trati. Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš neměl o osudu zvířete informace. „Každopádně proti beranům nejsme pojištěni,“ dodal alespoň.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
VÝROBNÍ CONTROLLER S AJ

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč