Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BYZNYS DNE: Chytřejší metro, propad exportu a bankovní účty pod dohledem

Ekonomika

  18:30
PRAHA - Výběr zpráv 6. září 2016: Německý tisk spekuluje o budoucnosti T-Mobilu, vznikne registr bankovních účtů, export propadl o 6 miliard, ropa opět padá a metro v Praze ochytří.

Stanice pražského metra. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Mateřský koncern největšího českého operátora T-Mobile prý uvažuje o propouštění. Německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom prý zvažuje rušení tisíců míst u našich sousedů, ale co především další osud svých aktivit ve východní Evropě a Řecku a dokonce možný prodej části divize informačních technologií T-Systems.

Napsal to německý ekonomický list Handelsblatt s odvoláním na nejmenované zdroje informované o nedávném jednání představenstva a dozorčí rady skupiny. Mluvčí společnosti informace popřel.

Bankovní účty budou evidovány v centrálním registru. Předlohu, která má podle vlády pomoci v boji s daňovými úniky nebo s financováním terorismu, podepsal prezident Miloš Zeman. Registr, který povede Česká národní banka, nebude obsahovat údaje o zůstatcích na kontech. Na vstupy do evidence bude podle návrhu zákona dohlížet sněmovní komise.

Bilance zahraničního obchodu Česka skončila v červenci ve schodku 1,5 miliardy korun. O rok dříve přitom byla v přebytku 4,4 miliardy korun. Na letošním výsledku se nepříznivě podepsaly celozávodní dovolené hlavně v automobilovém průmyslu a meziročně nižší počet pracovních dnů.

Ceny ropy na světových trzích se dnes vrátily k poklesu, a neudržely se tak na zhruba týdenním maximu, kam vystoupily v pondělí. Za jejich poklesem stojí slábnoucí vyhlídky na bezprostřední kroky těžařských zemí, které by omezily nadbytek suroviny na trhu.

Metro musí nejen dobře a bezpečně fungovat, ale i dobře vypadat. I proto už pražský dopravní podnik s firmou Siemens – která se stará o linku C – řeší, jak zatraktivnit vlaky, které se pomalu dostávají do poloviny své životnosti.

Autoři: ,