Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BYZNYS DNE: Dlužíme stále víc, kvóty na české potraviny a polské pandí dluhopisy

Ekonomika

  17:30
PRAHA - Výběr ekonomických zpráv 26. srpna 2016: benzín zdraží, Vítkovice v insolvenci, Uber má miliardovou ztrátu, olympijská inovace, trolejbusy se do Prahy nevrátí a čeští miliardáři už nechtějí Eldorado.

Malá panda se narodila v provincii S'-čchuan foto: Reuters

Dluh obyvatel ČR dosáhl koncem druhého čtvrtletí 1,89 bilionu korun. To je meziročně o 134 miliard více, tedy na každého z nás včetně kojenců přes 12 tisíc korun. Podle zveřejněných údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací se pak navíc počet lidí s dluhem meziročně mírně zvýšil o 26 tisíc na 3,06 milionu. V průměru roste zadlužování na jednotlivce, jinak řečeno, kdo dluží, půjčuje si víc. Na jednu stranu je to ekonomicky dobře, protože je konjunktura, kterou další spotřeba jen urychluje.

Obrovský problém je ale mizerná finanční gramotnost lidí a z toho plynoucí hrozba, že neodhadnou, na co mají. Klíčová role je pak u finančních institucí, bank a jiných úvěrových firem, které musí své klienty dobře prověřit a poučit. To jim sice přímo nařizuje nedávno přijatý zákon, nicméně je i v jejich zájmu, aby se životy dlužníků při příští krizi nesesypaly jak domeček z karet.

Vítkovice Power Engineering poslal dle očekávání ostravský krajský soud ve čtvrtek do úpadku. Firma, která je součástí strojírenského holdingu podnikatele Jana Světlíka, dluží přes dvě miliardy korun. Z toho zhruba 500 milionů korun jsou dluhy po splatnosti. Soud jmenoval insolvenčním správcem Davida Vandrovce.

Miliardáři Petr Kellner a Jiří Šmejc prý prodávají ruský maloobchodní řetězec elektroniky a domácích spotřebičů Eldorado. Informoval o tom ruský deník RBC s odvoláním na zdroje v investiční komunitě. Obě firmy agentuře Reuters řekly, že jednají o budoucnosti ruské firmy s mnoha stranami, bližší informace ale neposkytly.

Polsko jako první evropská země vydává dluhopis v jüanech na čínském trhu. Tříletou emisí takzvaného „Panda bondu“ získá Varšava tři miliardy jüanů (10,8 miliardy korun) za 3,4 procenta úroku. Pochlubila se tím britská banka HSBC, která je jedním z upisovatelů cenného papíru a jejíž jméno mimochodem pochází z The Hongkong and Shanghai Banking Corporation.

České potraviny by měly na pultech českých obchodů povinně okupovat dvě třetiny až 80 procent nabídky. Alespoň si to přejí potravináři. Komora tak prý chce podpořit zemědělce, kteří prodávají kvůli přebytkům na evropském trhu vepřové maso a mléko za podnákladové ceny. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je 80 procent nadsazených, situaci chce nejdřív zanalyzovat. České jídlo je skvělé, zákazník si ale kvalitu najde sám i bez kvót.

Benzín zdraží na konci prázdnin. Řádově několik desetníků na litr si do konce srpna připlatí řidiči za nákup benzinu a nafty. České pumpy tak reagují s jistým zpožděním na srpnový růst ceny ropy. Cenovky na stojanech čerpacích stanic ukazují dnes v průměru za celé Česko u benzinu sumu pár haléřů nad 29 korunami, nafta je zhruba o korunu padesát levnější.

Olympijské hry v Riu de Janeiro jsou kromě sportovních výkonů nejčastěji zmiňovány v souvislosti s různými nedostatky. Kromě místy nevyhovující olympijské vesnice, špinavých sportovišť a občasné střelby v ulicích však letošní olympiáda přinesla i několik inovací, které pomáhají sportovcům a především zatraktivňují některé sporty pro diváky.

Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard Kč) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost zřejmě dosáhla dosavadního vrcholu. Většina ztrát je důsledkem subvencování řidičů v rámci celosvětové expanze firmy, řekl investorům finanční ředitel Uberu Gautam Gupta, jehož citovaly zdroje agentury Bloomberg. Sama firma zprávu nekomentovala.

Trolejbusy v Praze nechceme. Dopravní podnik neplánuje obnovu trolejbusu v klasické podobě. Uvedl to technický ředitel a člen představenstva firmy Jan Šurovský. Dopravní podnik počítá pouze s elektrobusy, které budou poháněny bateriemi. V hlavním městě vyjel první trolejbus před 80 lety, přesně 9. srpna 1936. První linka vyjela od tramvajové vozovny Střešovice a trolejbusy jezdily v Praze přes 30 let. Poslední vyrazil od vinohradské Orionky v neděli 15. října 1972.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat