Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BYZNYS DNE: EU jde po Volkswagenu, Evropané nakupují, ropa podraží a Dubaj staví

Ekonomika

  18:30
PRAHA - Výběr zpráv 5. září 2016: Češi rekordně vydělávají, prodeje osobních aut opět rostou, Škodovka inovuje a čeští miliardáři chtějí rakouskou loterii.

Volkswagen na lopatkách. foto: Arnd WiegmannReuters

Průměrná mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku – tedy v dubnu, květnu a červnu – o 1019 korun, tedy o 3,9 procenta, na 27 297 korun. Jde o srovnání se stejnými měsíci loňského roku. Pokud odečteme inflaci, činil reálný růst mezd 3,7 procenta. Nejlépe se tradičně vedlo lidem v Praze a středních Čechách.

Maloobchodní tržby v eurozóně v červenci výrazně vzrostly a zaznamenaly zdaleka nejrychlejší tempo v letošním roce. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat se tržby proti předešlému měsíci zvýšily o 1,1 procenta, v červnu přitom klesly o 0,1 procenta. Červencový meziměsíční nárůst pak výrazně překonal dosud nejvyšší letošní růst v květnu. Údaje naznačují, že červnové rozhodnutí Britů odejít z EU náladu evropských spotřebitelů nijak nezasáhlo. Výrazně přitom rostly maloobchodní tržby rovněž v Británii.

Na jedné straně tak sice evropští voliči dávají najevo svou nespokojenost, pokud ale dojde na hlasování peněženkami, není zdaleka tak zle. Historická zkušenost tak říká, že spíše než snaha ochránit si blahobyt vynese radikály skutečně do čela bída. A ta nám snad v dohledné době úplně nehrozí.

Prodej nových osobních aut za prvních letošních osm měsíců meziročně vzrostl o 13 procent na 172 768 vozů. Po červencovém více než čtvrtinovém propadu se trh v samotném srpnu vrátil k 16procentnímu růstu. Podle Svazu dovozců automobilů (SDA) je první značkou Škoda s růstem o 12,5 procenta. Následuje Volkswagen který zvýšil prodej o pět procent a třetí je ostře konkurenční Hyunda s téměř sedmi procenty meziročně navíc. Na dalších místech jsou Ford, Dacia a Renault.

Škoda Auto příští rok vyjede se čtyřmi modernizovanými modely. Vedle nové generace malého SUV Yeti, tedy zcela nového vozu, uvede na trh upravené verze modelů Citigo, Rapid a Octavia. U Octavie se přitom počítá s dělenými předními světlomety. Vyplývá to z neoficiálních informací od několika zdrojů z firmy.

Eurokomisařka Věra Jourová.

Věra Jourová.

Eurokomisařka Věra Jourová viní Volkswagen z porušení zákonů na ochranu spotřebitele. Německá automobilka manipulacemi s emisemi u naftových aut podle ní porušila předpisy ve většině zemí Evropské unie, řekla německému listu Die Welt. Její úřad nyní vyhodnocuje informace ze všech 28 unijních států.

Světové ceny ropy se vydaly prudce vzhůru a v jednu chvíli vykazovaly nárůst až o pět procent, než později o značnou část zisků zase přišly. Trh reagoval na zprávy, že Rusko a Saúdská Arábie se dohodly na spolupráci ve snaze stabilizovat trh, žádná konkrétní opatření na podporu cen ale zatím nepředstavily.

Dubaj plánuje astronomicky drahou hotelovou a rezidenční čtvrť na místě, kde mělo být původně největší nákupní centrum světa. Projekt Jumeirah Central má přijít na 20 miliard dolarů, tedy 484 miliard korun. Projekt financuje investiční nástroj panovníka Dubai Holding. Nové plány signalizují, že emirát plánuje pokračovat v rychlé stavební expanzi navzdory nepříznivému vlivu nízkých cen ropy na celý region.

Rakouský protikartelový úřad zamítl převzetí polostátních Casinos Austria. A nahrál tím do karet českým miliardářům Karlu Komárkovi s Jiřím Šmejcem, respektive jimi ovládané Sazce. Je to historicky poprvé, kdy má český sázkařský gigant reálnou šanci získat lukrativní podíl v zahraničním hazardu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!