Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

BYZNYS DNE: Finové rozdávají lidem peníze a roboti na sex i do manželství

Ekonomika

  20:27
Výběr ekonomických zpráv 26. srpna 2016: Americká centrální banka sěřuje k dalšímu snižování úrokových sazeb, tamní ekonomika se zadýchává a Škoda Auto bude v Číně vyrábět vozy SUV i CUV.

Finále MS v hokeji 2016 - Kanada vs. Finsko. foto: Reuters

Finsko bude první zemí, kde přímo stát otestuje takzvaný univerzální základní příjem. Tamní vláda již sepsalo potřebnou legislativu, která umožní sociálnímu úřadu Kela vyplácet nághodně vybraným dvou tisícovkám nezaměstnaných 560 euro měsíčně. V přepočtu patnáct a půl tisíce korun budou dostávat jen tak mezi lety 2017 a 2018.

Představa je taková, že by dnešní bohatá společnost mohla dosáhnout takového přerozdělení, že bz někteří lidé mohli pracovat méně, nebo dokonce vůbec. Jde fakticky o alternativu k umělému zaměstnávání například na úřadech. Pracuje ten, kdo chce, kdo nechce nemusí, nebo jen potud než dosáhne na příjem, který si přeje.

Úvaha je to krásná, jednoduchá a naprosto chybná. Hlavní problém je, že společnost u některých lidí zkrátka potřebuje, aby pracovali. U řady z nich přitom nehraje výše finančního ohodnocení motivační roli a základním příjmem se zkrátka nepřipravíme o ty méně potřebné, ale i o ty produktivní. Navíc plošná dávka povede v řadě oblastí i k plošnému zvýšení cen, například nájmů. Podceňuje se i lidský faktor, tedy fakt, že lidé obdržené peníze jednoduše utratí a nic se nezmění.

Pak jsou tu samozřejmě otázky férovosti a co je nejhorší, naruší se základní cenový mechanismus trhu práce. Kapitalistické koketování se socialistickou metodou tak nemůže v praxi fungovat. Snaha řešit otázky organizace ekonomiky v nastupující době robotické práce, jsou pochopitelné, podobné zoufalé pokusy, ale nic nevyřeší

Americká centrální banka Fed směřuje k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Umožní jí to mimo jiné lepší situace na trhu práce a také příznivé vyhlídky ekonomiky. Na sympoziu centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole to dnes řekla šéfka Fedu Janet Yellenová. Kdy se dá zvýšení úroků očekávat, ale nenaznačila. Akciové trhy a dolar reagovali nejprve výrazným oslabením, později se ale vrátily k růstu.

Americká ekonomika zůstala i na jaře v útlumu a její výkon byl o něco slabší, než se původně odhadovalo. Růst HDP ve druhém čtvrtletí nicméně zrychlil v celoročním přepočtu pouze na 1,1 procenta z tempa 0,8 procenta v prvním kvartále. Před měsícem statistici odhadovali růst za druhé čtvrtletí na 1,2 procenta. K rychlejšímu růstu HDP ve druhém čtvrtletí přispěly zejména spotřebitelské výdaje, které jsou nejdůležitější složkou americké ekonomiky. Ve druhém čtvrtletí tyto výdaje vzrostly o 4,4 procenta, nejrychleji od konce roku 2014.

Škoda Auto bude v Číně vedle speciální karosářské verze nového SUV Kodiaq vyrábět i nový vůz kategorie Crossover Utility Vehicle (CUV) a auta s alternativními pohony. Vyplývá to z dohody, kterou podepsalo vedení automobilky se zástupci čínské SAIC Motor a SAIC Volkswagen, která pro Škodu v Číně vyrábí.

Robotické vztahy a sex budou normální. Může ale člověk stroj milovat tak, jako miluje své bližní? Podle odborníka na umělou inteligenci Davida Levyho ano. Ba co víc, kolem roku 2050 už prý dokonce i manželství s roboty bude běžné.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!