Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BYZNYS DNE: Trump zakopal válečnou sekeru s lídry technologického světa

Ekonomika

  21:29
PRAHA - Výběr ekonomických zpráv z 15. prosince 2016.

Donald Trump foto: Reuters

Otec Amazonu Jeff Bezos, spolumajitel Googlu Larry Page, šéf Applu Tim Cook, Satya Nadella z Microsoftu i provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová či vizionář Elon Musk. Světová IT elita usedla ke stolu s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

V newyorském mrakodrapu nesoucím jeho jméno vedle něj samozřejmě usedl i investor Peter Thiel, donedávna černá ovce Sillicon Valley právě za ojedinělou podporu budoucího pána Bílého domu v digitálním odvětví. A cílem schůzky s třináctkou kapitánů průmyslu 21. století nebylo nic jiného než zakopat volební válečné sekery.

I přes některé zábavné fotografie protáhlých obličejů na konci schůzky, která trvala jednu a půl hodiny, všichni hýřili nadšením. „Jsem tu, abych vám pomohl,“ prohlásil dokonce Trump, který během kampaně ostře kritizoval výrobu elektroniky v zahraničí údajně na úkor amerických pracovních míst. Jenom doufejme, že se vzájemného, byť opatrného uznání mezi IT byznysem a politikou dočkáme brzy i u nás.

Bankám a spořitelnám v Česku stoupl za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 6,5 miliardy na 60,64 miliardy korun. Podle dat České národní banky činila celková bilanční suma sektoru ke konci září 5,944 bilionu korun, což je proti konci roku 2015 růst o 475 miliard. Zisk z finanční a provozní činnosti všem bankám letos stoupl, úrokové výnosy proti tomu klesly, stejně jako výnosy z poplatků a provizí.

Slavný slogan „Das Auto“ by mohlo zanedlouho klidně nahradit heslo „The Car“. Německý koncern Volkswagen se rozhodl opustit svou mateřštinu a vyjít vstříc nové lingua franca. „V budoucnu se angličtina stane hlavním jazykem společnosti,“ uvedl Karlheinz Blessing, člen představenstva skupiny. Díky tomu se prý na úroveň nejvyššího managementu dostanou špičkoví odborníci ze zahraničí. VW přitom jako „čistě německý“ fungoval od roku 1937.

Autor: