Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BYZNYS DNE: Stamiliardy za Dieselgate, levné hypotéky a nižší schodek rozpočtu

Ekonomika

  19:07
PRAHA - Výběr zpráv 21. září 2016: Ministr popletl snížení DPH, Microsoft plánuje miliardový odkup akcií, světová ekonomika si tolik nepolepší a jak to bude s roamingem.

Volkswagen Beetle foto: Reprofoto

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Rozpočet počítá s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce a růstem důchodů. Platy učitelů už od letošního září stouply o osm procent, platové tarify vzrostly o šest procent. Od listopadu stoupnou mzdy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22 000 vojáků. Důchody by pak podle rozhodnutí vlády od příštího roku měly stoupnout průměrně o 308 korun měsíčně.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) pak chtěl potěšit veřejnost a pochlubil se tím, že vláda schválila nižší DPH u základních potravin a čepovaného piva. Za pár desítek minut se na něj sesypali koaliční partneři, že o ničem takovém v kabinetu ani nejednali. Vše dokonal Jurečkův stranický šéf Pavel Bělobrádek, když přiznal, že ministra špatně informoval.

Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu klesla na nové minimum 1,84 procenta. V červenci činila 1,88 procenta. Dosavadní minimum bylo v červnu, a to 1,87 procenta.

Investoři, kteří u soudu v německém Braunschweigu zažalovali automobilku Volkswagen o odškodné za skandál Dieselgate kolem měření emisí, požadují celkem 8,2 miliardy eur, tedy téměř 222 miliard korun. Soud, do jehož obvodu spadá sídlo Volkswagenu ve Wolfsburgu kvůli přílivu žalob na automobilku musel najmout novou pracovní sílu a rozšířit sklad.

Evropská komise včera předložila nový návrh technických pravidel, která mají od června příštího roku zajistit v Evropské unii konec poplatků za roaming. Svou původní představu totiž před dvěma týdny stáhla po ostré kritice ze strany spotřebitelských organizací, když se ukázalo, že používání mobilního telefonu v zahraničí bylo omezeno časovým limitem 90 dní. Měla to být obrana proti případnému zneužívání. Komise nyní tento problém navrhuje řešit přihlédnutím k místu, kde zákazník obvykle telefon používá.

Microsoft odkoupí vlastní akcie za 40 miliard dolarů (969,6 miliardy korun). Firma také uvedla, že zvýší čtvrtletní dividendu o osm procent na 39 centů na akcii. Akcie na zprávu reagovaly růstem asi o jedno procento, za uplynulý rok přitom posílily zhruba o 30 procent a dostaly se do blízkosti rekordního maxima z roku 1999.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhoršila odhad růstu světové ekonomiky na letošní i příští rok. OECD uvedla, že v letošním roce počítá s růstem o 2,9 procenta, zatímco dosud počítala s třemi procenty. Odhad růstu na příští rok organizace zhoršila také o 0,1 procentního bodu a nyní předpokládá, že růst dosáhne 3,2 procenta.

Autoři: ,