Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BYZNYS DNE: Vítkovice v insolvenci, velký bratr posiluje a taxi bez taxikářů

Ekonomika

  18:12
PRAHA - Výběr ekonomických zpráv 18. srpna 2016: benzin dál zlevňuje, Volvo a Uber vyvíjejí auto bez řidiče, Světlík vyhlásil insolvenci, EU chce napíchnout Skype a dráhy prověřují šéfy.

Oni si stěžují naopak na odmítavý postoj úřadu, podklady prý dodali dostatečné. foto:  Petr Topič, MAFRA

Vítkovice Power Engineering na sebe ve čtvrtek podaly návrh na insolvenci společnosti. Je spojený s návrhem na povolení reorganizace. VPE je jednou z nejdůležitějších součástí Vítkovice Holding, jehož majitelem je podnikatel Jan Světlík.

Benzin i nafta u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu dál zlevnily shodně o 11 haléřů. Litr Naturalu 95 stál ve středu průměrně 28,98 koruny, nafta se prodávala v průměru za 27,46 koruny za litr. Ceny pohonných hmot v Česku klesají už více než měsíc. Nynější pokles cen je přitom rychlejší než jejich předchozí nárůst. Otázka kam se budou ceny dále vyvíjet je přitom rovnou globální. Pokud se Rusku a dnes v podstatě nefunkčnímu ropnému kartelu OPEC podaří dohodnout a stabilizovat ceny na světových trzích, bude to mít samozřejmě dopad až u našich čerpacích stanic. I když pravděpodobně s nějakým zpožděním.[/INICIALA_2]

OKD doplatilo mzdy svým 800 zaměstnancům s nejvyššími příjmy, kteří v řádném termínu dostali jen zálohy 20.000 korun. Vrcholový management společnosti si platy vyplatí nejdříve příští týden.

Uber a Volvo budou společně vyvíjet samořiditelná auta. Výsledkem má být vůz, který bude sloužit jako taxi bez řidiče, ale bude se nabízet i jako konkurence autu od Googlu. To budou mít pražští taxikáři velikou radost.

Tencent Holdings se stal nejhodnotnější čínskou technologickou firmou. Sociální síť co do tržní hodnoty předstihla konkurenční a slavnější internetovou společnost Alibaba. Její hodnota se po prudkém růstu jejích akcií dostala také těsně pod úroveň celkově nejhodnotnější čínské firmy, telekomunikační skupiny China Mobile.

Správa železniční dopravní cesty nečekaně zrušila miliardovou zakázku na modernizaci tratě mezi pražským hlavním nádražím a Hostivaří. Do rozhodnutí správci kolejí napsali, že nemohli dostatečně posoudit kvalifikační předpoklady všech firem, které o zakázku stály a přihlásily se do soutěže.

Internetové komunikační služby jako Skype či WhatsApp si budou více rovny s telekomunikačními operátory. Tedy alespoň co se regulace týká. Evropská komise připravuje nová pravidla, která ovlivní především soukromí uživatelů, ale i napjaté vztahy technologických společností a operátorů.

Legislativu chce vůči webovým firmám nezávisle na Bruselu zpřísnit i české ministerstvo vnitra.

České dráhy už nemají ‚Mynářův problém‘. Téměř celé vedení smí číst tajné zprávy. Další z členů nejvyššího vedení Českých drah se smí seznamovat s utajenými informacemi. Podle zjištění serveru Lidovky.cz získal na začátku srpna bezpečností prověrku na stupeň Důvěrné František Bureš, který v představenstvu zodpovídá mimo jiné za oblast techniky a majetku.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat