Časopis rozhovor zveřejnil v sobotu poté, co byl Guzmán v pátek opět dopaden ve státě Sinaloa po přestřelce, která si vyžádala pět obětí. A na Rolling Stone i Seana Penna se valí vlna kritiky i ze strany mexických úřadů, které už podle agentury AFP uvedly, že chtějí amerického herce vyslechnout.
Pennův dlouhý a místy nesouvislý text, který je nyní terčem posměchu na sociálních sítích, zahrnuje prakticky vše od Guzmánových vzpomínek na dětství až po jeho názory na obchod s drogami.
Především ale vyvolává etické otázky: Jak se mohl Penn tajně sejít s jedním z nejhledanějších mužů na útěku na světě? Překročil herec hranice novinářské etiky, když článek předložil Guzmánovi ke schválení? Trivializoval Penn Guzmánovou vražednou minulost, když mu položil otázky typu: „Míváte nějaké sny?“ nebo: „Kdybyste mohl, změnil byste svět?“ Mluvčí časopisu Rolling Stone zatím nereagovala na žádosti o vyjádření, dodala agentura AP.
Pennův článek vyšel devět měsíců poté, co musel časopis Rolling Stone stáhnout pochybný příběh o hromadném znásilnění na večírku bratrstva Virginské univerzity. Časopis byl tehdy ostře kritizován za to, že se spolehl na líčení údajné oběti a neprověřil informace z dalších zdrojů. Bratrstvo, jeho bývalí členové i správce univerzity list žalovali o desítky milionů dolarů.
Interview s ‚Prckem‘. Narkobaron se v úkrytu sešel se Seanem Pennem |
Penn v časopise Rolling Stone připustil, že Guzmán žádal, aby mohl článek před otištěním schválit, ovšem tvrdí, že po přečtení nepožádal o žádnou změnu.
„Umožnit jakémukoli zdroji kontrolu nad obsahem příběhu je neomluvitelné. Fakt předem sjednané autorizace diskredituje celý článek bez ohledu na to, zda dotyčný požádal nebo nepožádal o provedení změn,“ řekl Andrew Seaman, šéf etického výboru Společnosti profesionálních novinářů.
„Autor, který je v tomto případě hercem a aktivistou, mohl napsat příběh v příznivějším světle a pominout nelichotivá fakta, aby se vyhnul zamítnutí celého materiálu,“ dodal.
Oscarový herec Sean Penn, který hrál mimo jiné i drogového dealera ve filmu z roku 1985 Dravec a feťák, není na poli novinařiny nováčkem. V roce 2002, kdy Spojené státy hrozily válkou proti Saddámu Husajnovi v Iráku, tuto zemi navštívil a setkal se s vysokými představiteli země.
Mluvil také s takovými zahraničními kritiky Spojených států, jako je Fidel Castro na Kubě či zesnulý venezuelský vůdce Hugo Chávez.