Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČD sice zlevnily. Slevy ale na webu nenajdete

Ekonomika

  15:46
PRAHA - Není mnoho lidí, kteří jezdí mezi Prahou a Ostravou častěji. Šestadvacetiletý Aleš absolvuje tuto 350kilometrovou trasu téměř každý týden.

Pendolino - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Domů do Václavovic u Havířova chtěl jet i tento pátek. Vlak RegioJetu, který hodlal prvně vyzkoušet, nestíhal. V práci si tak přes internet koupil lístek od Českých drah. Zadal do kalkulátoru jízdného Prahu a nejbližší vlakovou stanici od svého bydliště – Šenov.

A přišlo zklamání. Cena byla stejná, na jakou byl zvyklý před avizovaným zlevňováním. Pendolino do Ostravy a následný přípoj ho stály se zákaznickou INkartou a bez místenky 427 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Dopálený Aleš se tedy začal pídit, proč České dráhy svým zákazníkům lžou. Podle ceníku, kterým se dráhy pyšnily v médiích, ho měla cesta do Ostravy stát jen 265 korun. Celková cena až do Šenova se tak měla vejít do tří set korun.

První vysvětlení drah ho rozezlilo ještě více. „Pro trasu Praha – Šenov není vyhlášena žádná nabídka s akční cenou,“ zněla suchá odpověď informačního oddělení společnosti. Obratem přišel druhý e-mail. V něm České dráhy Alešovi sdělily, že si neměl kupovat lístek přes internet, ale u pokladny, kde by největší možnou slevu ČD Promo dostal.

Nebo si měl prý koupit na webu jízdenku SporoTiket, se kterou by ho cesta domů vyšla levněji. Dráhy už ale opomněly dodat, že tyto jízdenky jsou na termín, kdy se Aleš do Ostravy chystá, vyprodané.

A navíc najít jízdenky SporoTiket na webu Českých drah je opravdu pro velké znalce. Asi jedině ti totiž vědí, že při koupi jízdenky mají kliknout na nenápadný odkaz „jiné možnosti“. Jaký rozdíl proti webovým stránkám konkurence, kde je nákup jízdenky ve žlutém vlaku velmi intuitivní záležitostí a člověk ho zvládne za několik sekund.

ČD zkrátka své výrazné slevy, které jsou nyní jejich největší konkurenční výhodou, před zákazníky tají. „Je nám to velice líto, ale bohužel je pravda, že jízdenky se slevou ČD Promo nejdou nyní koupit na našem webu. Cestujícím, kteří si kvůli tomu koupili dražší jízdenky, rozdíl v ceně dodatečně uhradíme,“ hasí celou prekérní situaci mluvčí ČD Radek Joklík.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat