Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejlevnější zimní letenky jsou do Londýna. Letí tam každý osmý cestující

Ekonomika

  7:00
PRAHA/BRNO - Nejsou to jihoevropské či exotické destinace, Češi dají v zimě přednost cestování po chladnějších částech Evropy. Na prosinec, leden a únor si objednali nejvíc letenek do Londýna. Z Česka tam odletí bezmála každý osmý pasažér.

Cestování letadlem v business class. foto: Shutterstock

Britská metropole je navíc za určitých okolností nejlacinější destinací. Podle průzkumu prodejního serveru Aletenky, který mají Lidovky.cz k dispozici, lze z Brna do Londýna letět v zimě za 519 korun, nejlevnější zpáteční lístek pak vyjde na 1282 korun.

Z Brna a Prahy odletí do Londýna 7,7 procenta všech cestujících v zimních měsících. Týká se to všech dosud prodaných palubních lístků za období od prosince do února.

PSALI JSME:

Druhým nejčastějším cílem bude německý Frankfurt (6,5 % letů), kam však lidé cestují především kvůli tomu, že jde o důležitý přestupní bod do dalších destinací. Třetím nejvytíženějším terminálem bude v zimě nizozemská metropole Amsterdam (5,9 % letů).

Zajímavou alternativou pro lidi mířící z Česka do této země však může být Eindhoven. Průmyslové město ležící poblíž hranic s Belgií sice není pro turisty tak atraktivní, ale je možné do něj sehnat lacinější letenky než do Amsterdamu.

A vzhledem k rychlé a propracované železniční dopravě v Nizozemsku je možné být za pár hodin na druhé straně země. Z Brna tam lze v lednu cestovat od 1159 korun.

Průzkum Aletenek také ukazuje na to, že se Češi snaží vyvarovat víkendového létání, které bývá v nabídce aerolinek zpravidla nejdražší.

„Letos v zimě budou Češi nejčastěji létat do zahraničí v pondělí (17 % odletů) a v pátek, kdy v pátek (17,5 %). Naopak nejméně se bude létat o víkendu, tedy v sobotu a neděli, kdy za oba dny bude realizováno pouze 22 procent letů z Česka,“ říká marketingová manažerka Aletenek Petra Vaškových.

Průzkum analyzoval data odletů a cen letů z Prahy a Brna pro období prosinec 2014 až únor 2015. Následně srovnal frekvenci letů pro jednotlivé destinace a pro dny v týdnu a nejnižší dostupné ceny pro jednosměrné a zpáteční letenky. Do průzkumu byly zahrnuty pravidelné lety operované nízkonákladovými i klasickými aerolinkami.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!