Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čedok kvůli omezení cest do Zanzibaru eviduje škodu 10 milionů korun

Zanzibar na pláži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zanzibar na pláži | foto: Hedvábná stezka

PRAHA  Omezení cestování Čechů do Zanzibaru se jen v případě CK Čedok týká zhruba 300 klientů. Vzniklá škoda činí deset milionů korun, vláda podle cestovní kanceláře nemluví o náhradách. Kompenzace vládní představitelé řeší napříč obory, ale CK ignorují. Nepodílí se ani na organizaci testování v zahraničí, přitom ale před návratem do ČR test vyžaduje, řekla mluvčí Čedoku Eva Němečková.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli novým mutacím koronaviru od pátku do 11. dubna zakáže Čechům, až na neodkladné výjimky, vstup do několika afrických a jihoamerických zemí. Je mezi nimi i Zanzibar, který je v současné době, kdy je nabídka z důvodu pandemie výrazně omezená, u Čechů jednou z nejoblíbenějších destinací.

Parkujeme u slavného zanzibarského baru. Suchou nohou sem lze vstoupit jen při...
Jižní cíp Zanzibaru

V Zanzibaru je s Čedokem podle Němečkové nyní 50 turistů, dalších 250 lidí se tam na dovolenou chystalo v březnu. Čedok má už v zemi uhrazené zálohové platby na ubytování a zaplacené letenky. Vláda podle Němečkové s přijetím nového opatření nesdělila, jak bude kompenzovat ztráty. „Pokud některý druh podnikání vláda zakáže nebo pozastaví, pak musí také nabídnout kompenzace. Nelze k různým oborům přistupovat odlišně, nelze některé podnikatelské obory dotovat a podporovat a jiné ignorovat,“ uvedla.

Stát CK podle Němečkové nepomáhá ani v případě testů, které z mnoha zemí vyžaduje při návratu. Pokud vláda takové opatření vydá, mělo by podle ní ministerstvo zahraničí nebo zastupitelské úřady v jednotlivých státech okamžitě zveřejnit seznam místních testovacích center, která testy dělají na odpovídající úrovni. CK už poté klientům pomohou testování zajistit. „Ale není možné, aby veškerá organizace a logistika spojená s testováním v zahraničí byla opět pouze na CK,“ řekla dále Němečková.

Zákaz cest do Zanzibaru je podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové pro prodejce a pořadatele zájezdů další velká rána, když už tak jsou možnosti pro trávení dovolené v zahraničí kvůli pandemii omezené. Invia u Zanzibaru letos zaznamenala až čtyřnásobný růst prodejů oproti loňskému roku. Lidé se podle Řezníčkové nyní zřejmě přesunou do Dominikánské republiky a na Maledivy. Vzhledem k tomu, že nové nařízení vláda zveřejnila v noci a je platné od pátku, CK podle ní mají velmi krátký čas k řešení situace. „Klient o své peníze nepřijde, s každým budeme vše řešit individuálně, záleží vždy na CK, která zájezd organizuje,“ dodala.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!