Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cena akcií developerů se opět zřítila

Ekonomika

  11:06
PRAHA - Akcie developerské firmy ECM chytají na pražské burze ránu za ránou. Již potřetí za jeden týden musela burza pozastavit obchodování s touto emisi. Celkově globální finanční krize vehnala burzu do další výrazné ztráty. Podle obchodníků investoři reagovali na silné poklesy amerických a asijských akciových trhů.

Globální finanční krize ještě nedorazila ke dnu. foto: AFP

Hlavní index burzy PX byl kolem 9:40 níže o 4,2 procenta na hodnotě 1137,7 bodu. Poté pražská burza umazala částečně svou výraznou ranní ztrátu. V 11:00 byl hlavní index níže o 1,32 procenta na 1171,90 bodu.

S akciemi developerů ECM a Orco muselo být kvůli jejich ztrátě převyšující 20 procent pozastavené obchodování. Akcie ECM se ráno zřítily dokonce o 26,4 procenta na 170 korun. Akcie Orco spadly o 24,1 procenta na 321 korun a v jejich případě burza pozastavila obchodování také ve středu. Více než desetinu na 1074 korun pak ztrácely akcie mediální skupiny CME.

Americké akcie se ve středu propadly na tříleté minimum, protože vládní záchrana největší americké pojišťovny American International Group nedokázala zmírnit krizi na světových finančních trzích. Akcie na japonském trhu dnes smazaly středeční oživení a propadly se o více než dvě procenta na nejnižší úroveň od června 2005.

Hypotéční banky se nabízejí k prodeji
V souvislosti s globální finanční krizí se britská bankovní skupina Lloyds TSB dohodla na koupi největší britské hypoteční banky HBOS za 12,2 miliardy liber (asi 368 miliard korun). Spojením vznikne dominantní aktér na britském trhu hypoték a úspor. Transakce má podporu britské vlády, která měla loni velké problémy se záchranou hypoteční banky Northern Rock.

K prodeji se údajně nabídla i obří americká spořitelna Washington Mutual, kterou oslabují ztráty z hypoték. Mezi potenciálními zájemci jsou skupiny Citigroup, JPMorgan Chase & Co, Wells Fargo nebo britská HSBC Holdings.

O svém převzetí s bankovní skupinou Wachovia Corp. vedla předběžná jednání i americká investiční banka Morgan Stanley, jejíž akcie ve středu v obavách o přežití firmy prudce klesly

Morgan Stanley je vedle Goldman Sachs jednou ze dvou zbývajících samostatných amerických investičních bank, které zatím přežily hypoteční a úvěrovou krizi. Jen tento týden zanikla dvě velká jména z Wall Street - Lehman Brothers a Merrill Lynch.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat