Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cena benzinu se zvýší

Ekonomika

  10:07
PRAHA/LONDÝN - Obavy z výpadků dodávek ženou ceny ropy k hranici sedmdesáti dolarů, kde byla naposledy po hurikánu Katrina. Včera se cena jednoho barelu kvalitnější americké ropy dotkla 69,20 dolaru za barel. Během dne se snížila na osmašedesát dolarů.
Drahá ropa se přitom projeví i na tuzemských benzinkách. „Čekáme, že ceny benzinu by měly jít o 30 až 35 haléřů výše,“ uvádí analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko. Cena litru nejprodávanějšího benzinu Natural by se tak dostala k devětadvaceti korunám.

V současnosti se podle údajů společnosti CCS jeden litr naturalu prodává v průměru za 28,40 koruny. „Už se začíná kopírovat cena ropy,“ uvádí Vlastimil Sehnal ze Společenství čerpacích stanic s tím, že ceny pohonných hmot se už začaly stoupat. Zdražení benzinu by však podle něj nemělo být větší než o jednu korunu. „Každopádně se bude zdražovat,“ odhaduje další vývoj Sehnal.

Politické napětí
Nahoru táhnou trh s ropou obavy o plynulost dodávek z Íránu a Nigérie. Kvůli obnovení svého jaderného programu se totiž Írán dostal pod ostrou kritiku, přičemž USA chtějí celou věci předat k řešení Radě bezpečnosti OSN. 

Ve hře je rovněž možnost sankcí vůči Íránu. „Embargo by byl velký problém. Jedná se o jednoho z největších exportérů na světě,“ upozorňuje Pírko. Írán rovněž přilil olej do ohně, když vznesl požadavek, aby ropný kartel OPEC snížil denní produkci ropy o milion barelů. Saudská Arábie jako největší exportér ropy na světě ale snižování produkce odmítla. Podle saúdskoarabského ministra pro ropný průmysl Ali al-Naimí zůstane těžba zřejmě zachována na současné úrovni. 

Ministr zároveň prohlásil, že Saudská Arábie je připravena nahradit výpadek těžby v Nigérii, jejíž produkce klesla kvůli povstalcům o 220 tisíc barelů za den. To představuje zhruba desetinu veškeré nigerijské těžby. Ali al-Naimí stejně jako saúdskoarabský král Abdalláh včera označili v indické televizi současné ceny „černého zlata“ za příliš vysoké. 

Prohlášení saúdskoarabských představitelů částečně uklidnilo trh, když cena barelu americké ropy klesla k úrovni 68 dolarů. Přesto je ropa dražší o deset dolarů než v prosinci a pohybuje se okolo čtyřměsíčních maxim. Je přitom na dohled rekordní hodnotě 70,85 dolaru, kam se dostala na konci srpna po zničení amerických rafinérií hurikánem Katrina. Ropu žene nahoru nejen politické napětí, ale rovněž rekordní mrazy v Rusku, které omezují dodávky do západní Evropy.

Nejistotu na trhu zvýšil navíc výbuch, jenž poškodil plynovod, který zásobuje ruským plynem Gruzii a Arménii. Problémy na trhu s ropou se včera promítly i do cen evropských akcií. Drahá ropa totiž vyvolává obavy z cenového růstu, což je nepříznivá zpráva pro akcionáře. Evropský index FTSEurofirst během obchodování klesl o 0,6 procenta. Ztráty utrpěli také investoři, kteří si vsadili na americký dolar.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!