Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cena letadel Casa pro českou armádu se prodraží o miliardu

Ekonomika

  8:47
PRAHA - Cena čtyř transportních španělských letadel CASA, které bude používat česká armáda, by měla být kvůli dodávkám náhradních dílů a dalšího vybavení vyšší zhruba o jednu miliardu korun. Dosud uváděná cena za čtyři letouny přitom byla 3,6 miliardy korun.

Casa C-295M

S odvoláním na interní dokumenty ministerstva obrany to uvádí dnešní vydání deníku E15.

První letadlo armáda oficiálně představila začátkem ledna; zbylé tři pak obdrží vojáci do konce letošního roku.

K letounům je nutné totiž ještě dokoupit takzvanou servisní podporu. Tu by měla přitom na základě kontraktu z května minulého roku zajistit společnost Omnipol. "Dne 7.května 2009 byla uzavřena smlouva mezi MO ČR a Omnipolem o pořízení letounů CASA C-295M. Obě smluvní strany se zavázaly uzavřít v termínu nejpozději do devíti měsíců smlouvu o servisní podpoře těchto letounů," cituje deník dokumenty ministerstva obrany s tím, že servisní podpora by měla stát 995 milionů korun.

Informace listu potvrdila mluvčí ministerstva Lucie Kubovičová, když uvedla, že smlouva s Omnipolem je připravena k podpisu. "Jestli cena servisní podpory skutečně dosáhne předpokládaných 995 milionů korun, ale nevím," informovala mluvčí. Logistická podpora v ceně necelé miliardy ovšem podle E15 zahrnuje pouze roky 2010 až 2013, když životnost každého letadla je přitom zpravidla 20 až 30 let a náklady by tak mohly být ještě vyšší.

Letadla CASA do Česka dodává konsorcium Airbus Military, které je filiálkou evropské skupiny pro obranu a letectví EADS. Omnipol si jako prostředníka s EADS vybrala již v roce 2008 bývalá vláda Mirka Topolánka. Tehdy se předpokádalo, že armáda za tři dopravní letouny zaplatí zhruba 2,3 miliardy korun a čtvrtý vymění za pět nepotřebných podzvukových bitevníků L-159.

Částečně výměnný obchod ale napadla italská firma Alenia, která usilovala o dodávky letounů Spartan. Kabinet pod vedením Topolánka však rozhodl, že tendr nevypíše a osloví přímo EADS.

Nakonec je součástí kontraktu mezi ministerstvem obrany a EADS směna jednoho stroje za pět českých bitevníků L-159 z majetku armády. Zakázka obsahuje také závazek firmy EADS realizovat offsetové programy průmyslové spolupráce v hodnotě nejméně 100 procent hodnoty kontraktu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat