Zlato je na historickém maximu. Způsobuje to slabý dolar i chystaná cla

Autor: ,
  9:53aktualizováno  9:53
Cena zlata vzrostla na nové historické maximum, když překročila hranici 3 200 amerických dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), což odpovídá přibližně 71 140 korunám. Nárůst je způsoben oslabením amerického dolaru a vývojem v obchodní válce, která nutí investory přesouvat finance do bezpečnějších aktiv v období nejistoty.
Americký prezident Trump v Bílém domě při projevu o clech. (2. dubna 2025)

Americký prezident Trump v Bílém domě při projevu o clech. (2. dubna 2025) | foto: Reuters

Cena kovu k okamžitému dodání v Asii stoupla až na 3219,84 USD za unci a tento týden si již připisuje téměř šest procent, napsala agentura Reuters.

Později se cena stáhla těsně pod 3 200 USD, stále však roste o více než jedno procento. Cena termínového kontraktu pak posilovala o 1,9 procenta na 3 237,50 USD za unci.

„Zdá se, že rychlé oslabení amerického dolaru je v současné době hlavním motorem oživení zlata,“ uvedl analytik společnosti Tastylive Ilja Spivak. „Zdá se, že to odráží pokračující odliv od aktiv v dolarech, kdy akcie a dluhopisy čelí výprodeji v důsledku nejistoty ohledně celní politiky,“ dodal.

Americký dolar vůči svým hlavním protějškům klesl o téměř jedno procento, což zlevnilo zlato, jehož cena je stanovena v dolarech, pro neamerické investory.

Reagují i akcie

Hlavní akciové indexy také klesly poté, co americký prezident sice zvýšil cla na čínský dovoz na 145 procenta, ale oznámil odklad dříve oznámených cel pro desítky zemí o 90 dní. Čína reaguje na americká cla protiopatřeními a na zboží z USA již zavedla dovozní cla 84 procent.

„ 3500 USD je další kulaté číslo, které budou lidé sledovat. Předpokládám, že se tam nedostaneme okamžitě nebo bez určitých zádrhelů,“ řekl analytik Capital.com Kyle Rodda.

Upozornil, že růst kovu v letošním roce podpořila kromě cel také poptávka centrálních bank, očekávání snížení úrokových sazeb centrální bankou USA (Fed), geopolitická nestabilita na Blízkém východě a v Evropě a zvýšené toky do burzovně obchodovaných fondů krytých zlatem.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu meziměsíčně nečekaně klesly, ale inflační rizika jsou nakloněna směrem vzhůru. Obchodníci nyní sázejí na to, že Fed v červnu obnoví snižování sazeb a do konce letošního roku úroky pravděpodobně klesnou o jeden procentní bod.