Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenová mapa pozemků. Kam investovat a jak vybrat parcelu pro dům

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Půda je jedna z nejvzácnějších komodit. Zatímco rohlíků, televizorů či aut lze vyrábět stále více, pozemků nepřibude. To platí i o stavebních parcelách, jejichž vytvoření stojí spoustu času při získávání povolení i spoustu peněz za připojení elektřiny, vodovodu a dalších sítí. Kvalitních stavebních pozemků je v Česku málo. Není proto divu, že se jejich ceny zvyšují.

Dva domy, dvě rodiny, dva pozemky, jeden architekt, jedna zahradní architektka a rozhodnutí neoddělit si pozemky plotem, ale propojit je společně navrženou zahradou. foto: Ivan Němec/CFA

Na dvojnásobek vzrostly ceny stavebních pozemků v Česku během posledních deseti let. Současný průměr se pohybuje kolem 1400 korun za čtvereční metr, konkrétní ceny se ale značně liší.

Zatímco v Ostravě se stavební parcela prodává průměrně za 800 korun za čtvereční metr, v centru Prahy musí zájemce zaplatit více než 36 tisíc korun. Podle realitních odborníků ceny stavebních parcel i nadále mírně porostou.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

"Ceny pozemků vykazují mírný setrvalý růst. Od prvního čtvrtletí roku 2010 vzrostla cena stavebních pozemků o 13,5 procenta. Pokud dále poroste úvěrová expanze ze strany komerčních bank, bude růst cen pozemků ještě strmější. Jedná se o nejstabilnější segment v oblasti rezidenčních nemovitostí. Stavební pozemky jsou výhodnou investicí s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady," říká Petr Němeček z Hypoteční banky.

"Koupit stavební pozemek jako investici do budoucna je podle mne dobré rozhodnutí, protože v naší malé republice jich bude stále málo. Je to poměrně bezpečné uložení peněz s perspektivou dlouhodobého zhodnocení a poměrně rychlou likviditou," soudí Jan Rampa, makléř realitní společnosti Re/Max Nova.

"Od roku 1990 bylo v České republice vybudováno 4,5 milionu čtverečních metrů moderních industriálních ploch, což včetně komunikací a parkovišť představuje zastavěnou plochu devíti milionů čtverečních metrů pozemků. Poptávka závisí na ekonomické aktivitě, ta nyní ožívá. Proto budeme svědky nárůstu poptávky po industriálních pozemcích v dobré lokalitě, jejichž cena bude záviset na lokalitě, dostupnosti, poplatcích za vynětí ze zemědělského půdního fondu a dostupnosti inženýrských sítí," předpovídá Harry Bannatyne, vedoucí oddělení industriálních nemovitostí realitní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Miliardy na nové nákupy

Nejde jen o teoretické názory, trend dokládají konkrétní záměry developerů. Společnost Afi Europe Czech Republic aktuálně oznámila, že oživila odložený záměr vybudovat na území bývalého areálu ČKD v pražských Vysočanech novou městskou čtvrť AFI City.

Na ploše patnácti hektarů vyrostou byty, kanceláře, obchody, ale i mateřská školka, restaurace a fitness studio. Ještě letos developer podá žádost o stavební povolení na první dvě fáze projektu, zahrnující rezidenční domy a kancelářskou budovu.

Největší developeři jsou přesvědčeni, že realitní krize již odezněla. Jejich názor je podložen rostoucí poptávkou. Loni se v Praze prodalo více než pět tisíc nových bytů, což bylo o čtvrtinu více než předloni.

Za první čtvrtletí letošního roku v metropoli našlo kupce 1350 nových bytů, tedy o 11 procent více než loni. Nutnou podmínkou bytové výstavby jsou pozemky. Velcí developeři sice mají zásobu stavebních parcel, ovšem pod vlivem sílící poptávky potřebují své zásoby doplňovat.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

"Společnost Central Group má nakoupené pozemky pro více než osm tisíc nových bytů a domů, které plánuje zařadit do prodeje v průběhu dalších pěti let. Nové pozemky však i nadále kupujeme. Pro letošní rok máme pro nové akvizice vyhrazeno 1,5 miliardy korun," řekl LN Jiří Vajner, obchodní ředitel společnosti Central Group, která je největším rezidenčním developerem v Česku.

"Vlastníme více než půl milionu metrů čtverečních pozemků, ale pozemky pořád kupujeme. I když disponujeme určitou zásobou, snažíme se neustále doplňovat portfolio tak, aby vlastnictví pozemků bylo naší strategickou výhodou," uvedl Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol.  Stavební parcely chce nakupovat i společnost Skanska Reality, která má zatím zásobu na pět let rezidenční výstavby.

Hlavní je dopravní dostupnost

Ne každá proluka nebo každý cíp pole se může stát stavební parcelou. Vedle konkrétních požadavků pro různé typy nemovitostí existuje jeden zásadní – pozemek musí být v územním plánu obce určen pro zástavbu.

Územní plány obcí se mění a okolo změn se vždy pohybuje řada lobbistů. Úředním rozhodnutím se totiž pole s cenou deset korun za čtvereční metr může stát budoucí stavební parcelou, kde se čtvereční metr prodá stavebníkovi za tři tisíce korun. Další podmínkou je dobrá dopravní dostupnost pozemku.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

"V případě rezidenčních projektů musí být pozemek ve vzdálenosti maximálně dvou nebo tří autobusových stanic od metra. Ideální samozřejmě je, pokud se stanice metra nachází rovnou v docházkové vzdálenosti," připomíná Evžen Korec. Dále je podstatná občanská vybavenost v bezprostředním okolí pozemku.

Podle Jiřího Vajnera, obchodního ředitele firmy Central Group, je potřeba nový pozemek posuzovat s ohledem na hlučnost lokality, blízkost zeleně, případně je nutné vyhodnotit jiné rušivé vlivy. Je také potřeba znát možnosti využití pozemku. U industriálních nemovitostí patří zase k nejdůležitějším parametrům dobrý přístup k dálnici, občanská vybavenost, dostupnost pracovní síly a inženýrské sítě, vypočítal Harry Bannatyne.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pro nákupní centra hraje primární roli velikost, zalidnění a kupní síla spádové oblasti spolu se vzdáleností od konkurenčních projektů," připomíná Ondřej Novotný, šéf oddělení průzkumu realitního trhu společnosti Jones Lang LaSalle. U kancelářských projektů je podle něho důležité dopravní dostupnost MHD a autem, v Praze i metrem.

"U obou typů nemovitostí je pak zásadním faktorem i tvar pozemku, který do jisté míry determinuje půdorys budoucího projektu, a tím i například jeho flexibilitu," dodal Novotný.

Autoři:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat