Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Centrální banka USA pumpuje do ekonomiky další peníze. Bez limitu

Ekonomika

  22:37
Washington/New York - Americká centrální banka (Fed) zahajuje třetí kolo takzvaného kvantitativního uvolňování (QE3), při němž bude nakupovat státní dluhopisy a cenné papíry odvozené od hypoték, za které ručí stát. Fed chce tímto způsobem ekonomice pomoci znovu se postavit na nohy, protože dosavadní pomoc nezabrala tak, jak si centrální banka představovala.

Šéf Fedu Ben Bernanke foto: Reuters

Fed nestanovil žádný limit, do kterého může aktiva nakupovat. Šéf Fedu Ben Bernanke upřesnil, že banka bude aktiva kupovat tak dlouho, dokud se stav ekonomiky nezlepší natolik, že citelně klesne nezaměstnanost a budou v dostatečném počtu opět vznikat nová pracovní místa. Cílem je tento proces maximálně urychlit.

ČTĚTE TAKÉ:

K dosažení stanoveného cíle hodlá Fed nasadit nejsilnější zbraně, jaké dosud použil. Cenné papíry kryté hypotékami začne nakupovat tempem 40 miliard dolarů měsíčně (asi 758 miliard Kč), k tomu ale bude do konce roku pokračovat v původním programu, kdy přesouvá peníze mezi aktivy s různou dobou splatnosti. Minimálně do Vánoc tak bude skupovat aktiva tempem kolem 85 miliard dolarů měsíčně (asi 1,6 bilionu Kč).

Bezprecedentní krok, k němuž se Fed odhodlal, okamžitě vyvolal kritiku v řadách republikánských politiků. Ti Bernankeho obvinili, že tímto způsobem pomáhá ke znovuzvolení prezidentovi Baracku Obamovi, který potřebuje, aby byla ekonomika v co nejlepším stavu. To však Bernanke odmítl a poukázal na to, že ekonomika je v mimořádně složité situaci.

Žádné zlepšení ani u nezaměstnanosti

Fed zároveň zhoršil výhled ekonomiky na letošní rok a předpokládá, že se hrubý domácí produkt nezvýší o více než dvě procenta. V předchozí prognóze před čtvrt rokem počítal s růstem o 2,4 procenta. Na příští rok ale počítá se zrychlením až na tři procenta a další rok až na 3,8 procenta. Prakticky žádné zlepšení letos nečeká ani u nezaměstnanosti, která patrně neklesne pod osm procent. Další roky už ale klesat má.

Během předchozích dvou kol kvantitativního uvolňování Fed napumpoval do ekonomiky více než dva biliony dolarů (asi 38 bilionů Kč), a razantně tak rozšířil měnovou bázi. Za to sklízí převážně od konzervativních politiků dodnes kritiku.

Akcie reagovaly silným růstem

Základní úrokovou sazbu Fed nechal podle očekávání beze změny v pásmu nula až 0,25 procenta. Na této úrovni ji drží už od konce roku 2008, kdy ji srazil k nule ve snaze minimalizovat dopady globální finanční krize. V té době hrozil kolaps světové finanční architektury v důsledku pádu obří investiční banky Lehman Brothers. Vzhledem k tomu, že ekonomika od té doby skomírá, nenašel Fed zatím důvod sazby zvýšit.

Akcie na oznámení Fedu reagovaly silným růstem, který se zrychloval, jak šéf Fedu na tiskové konferenci odpovídal na dotazy novinářů. Hlavní indexy přidávaly až dvě procenta a například S&P 500 se dostal na 1460 bodů. To je nejvyšší hodnota od ledna 2008. Prudce zdražilo zlato i další komodity, oslabil naopak dolar.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat