Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenu elektřiny má zkrotit nový výpočet. Polepší si ‚šetřílkové‘

Ekonomika

  15:30
PRAHA - Plánovaná revoluce v cenách elektřiny, která se měla rozjet od příštího roku, se odkládá. Definitivně padl záměr, že by se výrazně připlácelo za velikost jističe, naopak většího významu nabude, kolik energie lidé spotřebují.

Alena Vitásková. foto:  Dan Materna, MAFRA

Cifry na složenkách za proud tak neporostou, části spořivých zákazníků i klesnou, přestože distribuční síť čekají velké investice.

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková na základě konzultací s veřejností připravila opatření, která mají zajistit, že si náklady na modernizaci neodskáče koncový zákazník. „Dosáhneme toho, že navzdory nutným investicím suma na složence nebude vyšší,“ říká Vitásková v rozhovoru s LN.

Obnova a posílení páteřní sítě jsou nevyhnutelné, neboť přibývá domácností či firem, které si energii vyrábějí samy ze slunce či větru. Kompletní změna tarifů však není nutná ihned, protože investice zatím nemusejí být tak rozsáhlé.

Čas do roku 2030

Počet samovýrobců je relativně nízký, jde asi o 0,3 procenta, tedy 30 až 35 tisíc takzvaných decentrálních zdrojů – rozsáhlé investice přijdou na řadu, až když se číslo vyšplhá k deseti procentům.

„Zatím není nutné dělat tak velké změny, máme čas do roku 2030,“ uvádí šéfka regulátora. Všechno směřuje k roku 2040, kdy podle unijních predikcí bude na nízkém napětí, kde energii odebírají domácnosti a menší podniky, šedesát procent spotřebitelů.

ČEZ jde v Bulharsku do protiútoku. Zahájil proti zemi arbitráž

V nejbližších dvou letech se proto uskuteční jen tři opatření, která zajistí, že síť se začne připravovat na nárůst počtu střech osazených soláry či větrníky. Za prvé už nebude důležité jen to, kolik energie domácnost spolyká, když hypoteticky spustí vše od holicího strojku po pračku. Započítá se i to, jak často tohle skutečně dělá a kolik spotřebičů zároveň obvykle zapíná.

„Je to velmi důležitý faktor, aby byly náklady jednotlivých spotřebitelů optimální. Protože ne všechny spotřebiče zákazníka zatěžují síť v jeden moment. Pak se bavíme o úplně jiných číslech,“ vysvětluje Vitásková.

Koeficient, kterým se vzorec ceny vynásobí, bude pravděpodobně 0,2. Pro představu – kdyby základ ceny činil 100, po vynásobení koeficientem je to dvacet.

Co se týče tarifů, přibude novinka právě pro ty, kteří si elektřinu vyrábějí sami. „Chceme zavést tarify pro decentrální zdroje tak, aby všichni, kteří si budou samovýrobu budovat, dopředu věděli, že páteřní síť coby pojistku nebudou využívat zadarmo. Současně je ale cílem, aby zůstali připojení, protože jinak by náklady na síť dopadly jen na ty, kdo vlastní výrobu nemají,“ uvádí předsedkyně úřadu.

Jak přesně bude tarif nastavený, zatím není jasné, ERÚ o tom nyní diskutuje se zástupci majitelů výroben z obnovitelných zdrojů. Každopádně se bude jednat o nějakou formu poplatku za bezpečnost, kterou páteřní síť samovýrobcům přináší, kdyby jejich zdroj vypadl.

Vyrábíš, zaplať

Kvůli decentrálním zdrojům se celá změna skladby ceny odehrává. Přinášejí totiž nové nároky na síť. Z původních pěti tisíc výrobců elektřiny se Česká republika za několik málo let dopracovala k pětatřiceti tisícům, a páteřní soustava to musí zohlednit, aby se nestalo, že bude energie málo nebo že naopak přetížená síť spadne.

Jde o to, že i ten, kdo si střechu osadil fotovoltaickými panely, je napojený na distribuční síť, aby měl kde brát energii v případě, že nebude svítit slunce. Distributor mu musí rezervovat coby pojistku takovou kapacitu, jako kdyby o půlnoci zapnul všechny domácí spotřebiče najednou. Takže i když sluncem zabezpečený dům většinu času silovou elektřinu ze sítě nebere, náklady na její správu a kapacitu zůstávají pořád stejné. Rozpočítávají se ale mezi menší počet zákazníků.

Solární panely

Majitelé obnovitelných zdrojů ze speciálního tarifu nejsou nadšení. Podle nich je to peněžitý trest za to, že se energií zabezpečili sami.

„Mělo by to být naopak, nová tarifní struktura by měla k instalaci takových zdrojů motivovat, ať už jde o drobné střešní fotovoltaiky nebo malé vodní elektrárny,“ uvádí Jakub Halamíček, místopředseda Cechu aplikovaných fotovoltaických technologií, který sdružuje majitele střech se solárními panely.

Podle Štěpána Chalupy, předsedy Komory obnovitelných zdrojů, by dával smysl jen podložený a transparentně spočítaný jednorázový poplatek, jímž by si distributor zahojil náklady, které má s připojením do sítě.„Jinak by se prodlužovala návratnost investice do obnovitelného zdroje až za dobu jeho životnosti,“ uvádí Chalupa.

Prověrka distributorů

Vitásková a její podřízení jsou ale neoblomní v tom, že i samovýrobci se musejí na financování centrálních rozvodů více podílet. Stejně neoblomný hodlá národní regulátor být i na distribuční společnosti, po kterých chce, aby hloubkově propátraly spotřebu svých zákazníků a snížili rezervovanou kapacitu těm, kdo ji celou dlouhodobě nevyužívají.

Tím spotřebitelům poklesne částka, kterou na složence představuje poplatek za distribuci – jde o nejvyšší položku, tvoří více než třicet procent celkové ceny. Zároveň se také uvolní „kus“ sítě pro nové zákazníky. Ve výsledku by tak měli ušetřit všichni, distributor i jeho klienti.

Praha dostane obří elektrickou rozvodnu za tři miliardy. Ustoupí jí i silnice

Distributoři elektřiny jsou v České republice tři. E.ON zásobuje jih republiky a k tomu střední Moravu, PRE dodává energii Praze a jejímu blízkému okolí, zbytek republiky patří pod ČEZ. Všichni hlásí, že jsou připraveni s národním regulátorem spolupracovat na řešení, které bude dobré pro zákazníka i bezpečnost sítě.

„Upravená tarifní struktura by měla zajistit spravedlivější rozdělení nákladů mezi uživatele sítě a současně zmírnit zatížení soustavy, čímž se sníží náklady na její provoz, zajistí spolehlivé dodávky elektrické energie a prostor pro další investice,“ souhlasí se záměry mluvčí Barbora Půlpánová za ČEZ.

Stejně hovoří i mluvčí PRE Petr Holubec a společnosti E.ON Vladimír Vácha: „Jsme připraveni zajistit maximální součinnost.“ Prověrka nákladů a uvolňování kapacit má zabrat rok.

Kvůli nové skladbě cen elektřiny se na konci loňského roku strhla rozjitřená debata. Původní návrh, za kterým stála pracovní skupina ze zástupců ERÚ, distributorů, velkoodběratelů energie a ministerstva průmyslu, počítal s tím, že hlavní roli v platbách bude hrát velikost jističe.

To by poškodilo nízkopříjmové zákazníky a ty, kdo se snaží s energií šetřit, protože by hradili rezervovanou maximální kapacitu, i když by ji nikdy nevyužili. Nové ceny měly platit už od příštího roku, ale po ostré kritice nastavení na jistič, Vitásková tento model stáhla a začala chystat nový. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zároveň uvedl, že se změnami se nemusí spěchat.

Mohlo by vás zajímat