Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Elektřina i plyn zdraží i kvůli regulaci, ERÚ zvedne poplatky. Firmy se bojí poplatků za zelené zdroje

Ekonomika

  11:47
Regulovaná složka v ceně za energie se v příštím roce zvýší. Poplatek spojený zejména s dopravou elektřiny se v Česku domácnostem v průměru zvedne o 3,7 procenta. U plynu se zvýší v průměru o 2,4 procenta. Na středeční tiskové konferenci o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ).

Vzestup cen elektřiny a plynu z posledních měsíců už řada zákazníků pocítila ve svých peněženkách. Od ledna se zvednou i regulované poplatky, které jsou spojeny s přenosem energií. „Podíl regulované složky ceny v celkové ceně dodávky (energie) s rostoucí cenou komodity klesá,“ uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

U elektřiny bude napřesrok podíl regulované složky 40,6 procenta, u plynu 18,6 procenta. „U elektřiny je základní částí regulované složky doprava, dále jsou tam náklady na obnovitelné zdroje a systémové služby,“ vysvětlil Trávníček.

Jak se změní regulovaná složka u elektřiny (pro domácnosti)
Distributor:Změna od 1. 1. 2022
ČEZ Distribuce3,6 %
EG.D (jih Čech a Moravy)3,9 %
PRE (Praha)3,3 %
ČR průměr3,7 %

Domácnostem v Česku vzroste regulovaná složka ceny elektřiny v průměru o 3,7 procenta, u plynu bude zvýšení v průměru o 2,4 procenta. V celkových cenách by se to mělo projevit přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu.

I trh očekával, že poplatky stoupnou v řádu procent. Například kvůli vyšším cenám materiálů, které se používají při údržbě rozvodných sítí, ale i kvůli samotným cenám elektřiny a plynu. Distributoři musejí energie pořizovat mimo jiné na krytí ztrát v soustavě.

K růstu celkových cen na faktuře však přispějí regulované složky malou měrou. Podstatnější je vzestup plateb za samotnou elektřinu a plyn, které vycházejí ze zdražení na energetických burzách. Dodavatelé zdražují různě, například u ČEZ se celkové platby u nefixovaných tarifů zvednou přibližně o třetinu u elektřiny a až o dvě třetiny u plynu.

Jak se změní regulovaná složka u plynu (pro domácnosti)
Distributor:Změna od 1. 1. 2022
Gas Net1,8 %
EG.D (jih Čech)3,3 %
PP Distribuce (Praha)5,9 %
ČR průměr2,4 %

Regulátor upravuje ceny každoročně k 1. lednu, většinou jdou nahoru v průměru o dvě až tři procenta. Před rokem ale dokonce klesly. U domácností dosud v případě elektřiny tvořila regulovaná složka necelou polovinu celkových plateb, u plynu to byla asi čtvrtina. 

Firmy se obávají poplatku za zelené zdroje

Za elektřinu si příští rok připlatí i firmy, zásadní vliv má růst cen na velkoobchodních burzách. ERÚ očekává, že celková cena elektřiny pro firmy a podniky v příštím roce vzroste na vysokém napětí v průměru o 44,4 procenta a na velmi vysokém napětí o 52,6 procenta.

Samotná regulovaná složka ceny elektřiny firmám a podnikům na hladině velmi vysokého napětí v příštím roce klesne v průměru o sedm procent, na hladině vysokého napětí naopak mírně vzroste o 0,3 procenta, oznámil úřad ve středu. U velkoodběratelů a středních odběratelů plynu regulovaná složka mírně klesne, v průměru o 0,1 procenta.

Nakonec se tak nepotvrdily obavy firem o zvýšení poplatku za obnovitelné zdroje (POZE) až o 50 procent. Koncem minulého týdne se na toto téma ozval Svaz průmyslu a dopravy. „Žádali jsme vládu, aby řešila růst cen energie i pro firmy. Místo snížení poplatku na POZE, které jsme navrhovali, nás čeká jeho zvýšení. Nečinnost vlády tak nyní firmám zasadí další ránu,“ říká Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu. Může se to následně odrazit v koncových cenách.

Důvodem pro zvýšení poplatků mělo zvýšení celkových nákladů na podporované zdroje, které se platí z části z peněz odběratelů a zčásti ze státního rozpočtu. Vzestup nákladů souvisí s podporou pro modernizaci uhelných tepláren, aby udržely provoz a zvládly přejít k ekologicky přijatelnějším palivům.

„Některé nové podpory, které budou vyžadovat nové náklady, nebudou podporovány prostřednictvím poplatků od konečných zákazníků, ale ze státního rozpočtu,“ uvedl Trávníček. Náklady na nové podpory podle něj navíc vzniknou až po „aktivaci“ nařízení vlády, což bude ještě nějakou dobu trvat.

Domácnosti tento poplatek většinou v zákonem „zastropované“ výši 495 korun za megawatthodinu, ani v jejich případě by se tedy nic měnit nemělo.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat