Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Dovoz ruského plynu do Česka prudce vzrostl. Rozhodující je cena, říkají analytici

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Dovoz plynu z Ruska do Česka v posledních týdnech výrazně vzrostl. Zatímco po převážnou část letošního roku většina plynu do ČR přitekla z Německa, v listopadu tvoří více než 95 procent dodávek plyn, který přitekl ze Slovenska. Tímto směrem přitom podle odborníků proudí především ruský plyn. Vyplývá to z přepravních statistik společnosti Net4Gas.
  14:25

Hlavním důvodem současného trendu nižší ceny ruského plynu na trhu je skutečnost, že dovoz přes Německo prodražují přepravní poplatky, říkají analytici. Dodávky do Česka začaly podle statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ) výrazně klesat po zahájení ruské invaze na Ukrajině, po většinu loňského roku byly téměř na nule. Od loňského podzimu však podle dat začal podíl ruského plynu opět postupně stoupat. Stále však byl jeho podíl menšinový.

Letošní podíl přepravy z jednotlivých zdrojů se podle statistik Net4Gas celkem pravidelně den co den mění. V souhrnu však za většinu letošního roku platí poměr 55 procent dodávek plynu z Německa a asi 45 procent ze Slovenska. V listopadu jsou však čísla dodávek úplně odlišná. Podíl plynu, který přitekl ze Slovenska, tvoří více než 95 procent dodávek.

Například v pondělí přes Lanžhot, což je hlavní propojovací bod na hranicích se Slovenskem, přiteklo přes 151 gigawatthodin plynu, zatímco přes propojovací bod Brandov na severozápadě republiky jen něco málo přes pět gigawatthodin plynu.

Je plyn ze Slovenska ruský?

„V posledních týdnech jsme zaznamenali nárůst podílu dodávek plynu přes Slovensko, zatímco dodávky přes Německo klesly,“ potvrdil ČTK mluvčí Net4Gas Vojtěch Meravý.

Upozornil, že společnost se jako provozovatel přepravní soustavy nezabývá obchodováním s plynem a nemá tak vliv na to, odkud a kým je plyn do země dodáván. Nemůže tak ani potvrdit, že plyn ze Slovenska je čistě ruský. V minulosti však už tuzemské úřady opakovaně připouštěly, že ze slovenské strany teče převážně plyn z Ruska. To potvrzují i odborníci.

„Přestože původ plynu nelze jednoznačně určit, s velkou mírou jistoty se dá předpokládat, že se jedná o plyn ruský,“ říká analytik XTB Jiří Tyleček. Jako hlavní tranzitní zemi pro ruský plyn označila Slovensko také Barbora Formánková z EFG.

Hlavním důvodem pro tak výrazný nárůst dodávek plynu je podle analytiků jeho cenová výhodnost.

„Ruský plyn je levnější než alternativní zdroje. Jedním z hlavních důvodů jsou přepravní poplatky Německa. Ten v současnosti dosahuje na 2,5 eura za megawatthodinu. V mezinárodním obchodě s plynem se nehraje na ideály. Rozhoduje tvrdý byznys,“ uvádí Tyleček.

Zároveň upozorňuje, že na ruský plyn nejsou uvaleny žádné sankce, takže postup obchodníků je legální. Podle Formánkové sice mají evropské země dostatečné zásoby plynu na zimu, v současné době však na trhu vítězí cena.

Gazprom posílá plyn i nadále

Podle agentur Reuters ruský producent plynu Gazprom oznámil, že v úterý pošle do Evropy přes Ukrajinu 42,4 milionu metrů krychlových (m3) plynu. To je stejný objem jako v předchozím dni, přičemž nominace na toky plynu do Rakouska ze Slovenska mírně vzrostly, informovala slovenská agentura TASR.

Evropské energetické trhy jsou napjaté v souvislosti se sporem mezi Gazpromem a rakouskou společností OMV. Kremlem kontrolovaný energetický gigant totiž v sobotu 16. listopadu zastavil dodávky rakouské firmě se sídlem ve Vídni.

Toky plynu pro OMV ustaly poté, co společnost pohrozila, že zadrží část plateb za plyn Gazpromu jako kompenzaci za arbitráž, kterou vyhrála. Arbitrážní soud přiznal rakouské firmě ve sporu s ruským plynárenským gigantem náhradu škody ve výši 230 milionů eur.

Přesto denní toky plynu do Evropy přes Ukrajinu zůstaly na normálních úrovních a plyn nadále proudí i do Rakouska.

Nominace nebo požadavky zákazníků na toky do Rakouska ze Slovenska vzrostly v úterý oproti pondělí o 6 procent, ale zůstaly přibližně o 12 procent pod úrovní zaznamenanou předtím, než Gazprom zastavil dodávky pro OMV.

Kdo kupoval plyn určený dříve pro OMV, není jasné. Nominace do České republiky ze Slovenska byly zhruba v souladu s úrovněmi z předchozích dnů.

Nominace na toky na Slovensko z Ukrajiny se také téměř nezměnily a nominace na toky opouštějící Slovensko byly většinou stabilní, ukázaly údaje provozovatele přenosové soustavy Eustream.

Naplněnost zásobníků

Zdroj: Plynárenská infrastruktura v Evropě - AGSI (gie.eu)

Autoři: ,