Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Ceny potravin v Česku klesají: nejvíc zlevnil sýr, máslo či mléko

Sýr (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sýr (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Spotřebitelské ceny některých potravin v tuzemsku podle aktuálního šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) v meziročním srovnání klesly. Nejvíce zlevnil sýr eidam, a to téměř o čtvrtinu na 111 korun za kilo. Zlevnily i další mléčné produkty, například máslo.

Z údajů ČSÚ dále vyplývá, že například polotučné pasterované mléko je nyní levnější o 1,2 koruny, když průměrně stojí 18,9 Kč za litr. Ceny zemědělských producentů ale klesají kvůli přebytku mléka na trhu rychleji. Podle údajů ministerstva zemědělství je aktuální výkupní cena 7,07 koruny za litr, zatímco před rokem to bylo 9,29 koruny. Podle Agrární komory tak výslednou cenu tvoří hlavně obchodní řetězce a ceny dovozového zboží.

„Pokud by se ceny potravin odvíjely pouze od cen zemědělských výrobků a cen zpracovatelů, musely by se promítat ve stejných trendech, a tak tomu není,“ uvedla mluvčí komory Dana Večeřová.

Nezlevnily jogurty

Například nezlevnily jogurty, které podle statistiky meziročně o třicetník zdražily. O necelých šest korun je ale levnější kilogram čerstvého másla, podle statistiků je nyní na pultech za 156,3 koruny, tedy za 39 korun za čtvrt kilogramu.

Podle Agrární komory spadly i ceny cukru v Evropě na nejnižší hodnoty za posledních deset let. V Česku nyní stojí kilogram jeho krystalové podoby 16,65 koruny, před rokem byl za necelých 21 korun.

Světové ceny potravin

Snižují se i světové ceny potravin, v srpnu podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství klesly nejrychlejším tempem za téměř sedm let. Na vině je propad cen energií, obavy ze zpomalení hospodářského růstu v Číně a více než dostatečná nabídka na trzích.

Index, který zahrnuje obilniny, olejniny, mléčné produkty, maso a cukr, klesá nepřetržitě od loňského dubna. V srpnu se ve srovnání s předešlým měsícem snížil o 5,2 procenta na 155,7 bodu, a zaznamenal tak největší měsíční pokles od prosince 2008.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...