Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Praha je o čtvrtinu dražší než Varšava, ukázal modelový nákup potravin

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Potraviny a pití jsou ve Varšavě o čtvrtinu levnější než v Praze, vyplývá z analýzy Institutu pro politiku a společnost. Analyzoval modelový nákup s 18 položkami. Lidé ve Varšavě za něj podle analýzy zaplatí v přepočtu 1238 korun, naopak v Praze je tento nákup o více než 400 Kč dražší a vyjde na 1655 korun.
  19:36

Ceny v Praze se zároveň příliš neliší od Berlína, kde je cena za stejný nákup jen o dvě procenta vyšší. Za průměrnou hrubou mzdu si Češi mohou dovolit 23 modelových nákupů, v Německu 57, uvádí dále analýza.

Think tank opozičního hnutí ANO se věnoval cenám v Praze, Berlíně, Bratislavě, Vídni a Varšavě. Modelový nákup obsahuje položky, jako jsou polotučné mléko, rýže, vejce, sýr, kuřecí nebo hovězí maso, ovoce a zelenina.

Obsahuje také víno nebo tuzemské a zahraniční pivo. Přepočet měn vychází z červnových kurzů. Analýza upozorňuje, že se zaměřuje primárně na rozdíly v cenách a u potravin může být rozdíl v kvalitě.

Polsko letos zavedlo v reakci na vysoké ceny energií a rostoucí inflaci nulové DPH na potraviny, které tamní vláda již prodloužila do konce roku. Podle analýzy je 17 z 18 položek modelového nákup ve Varšavě levnější než v Praze.

Za některé potraviny zaplatí lidé i o více než 40 procent méně, jde například o rýži nebo chléb. Cena jablek je v Polsku nižší o 54 procent. Dalších osm položek z nákupu, například kuřecí maso nebo cibule, je ve Varšavě levnější o více než 30 procent než v Praze. Jediná položka, za kterou lidé zaplatí v Praze o osm procent méně, je láhev vína.

Podobně vychází i srovnání v Bratislavou, kde je 16 z 18 položek nákupu levnější než v Praze. Celý modelový nákup zde stojí 1424 korun, což je o 14 procent méně než v Praze. Například cena rýže je o 42 procent nižší. O zhruba čtvrtinu jsou levnější kuřecí řízky nebo cibule.

Analýza poukazuje i na to, že v Berlíně je celý modelový nákup dražší pouze o dvě procenta než v Praze, když stojí 1690 korun. Ve Vídní je dražší o 5,62 procenta. Lidé by za něj v hlavním městě Rakouska dali 1753 korun, tedy o necelou stokorunu více než v ČR.

„Pokud porovnáme ceny modelového nákupního koše s průměrnými hrubými mzdami, v české metropoli se plně projeví vyšší cenová úroveň. Vzhledem k síle kupního potenciálu se Česká republika nachází na pomyslném posledním místě,“ uvádí analýza. Češi si totiž mohou za průměrnou hrubou mzdu dovolit 23 modelových nákupů, zatímco v Německu to je 57 a v Rakousku 55 nákupů.

Analýza srovnávala také 31 položek z drogerie DM podle cen v internetovém obchodě. Uvádí, že zatímco v Německu za takový nákup lidé zaplatí 2690 korun, v ČR je o téměř 580 korun dražší a lidé by za něj dali 3268 korun. Na Slovensku by takový nákup stál 3260 korun, v Polsku 2808 korun a v Rakousku 3067 korun.

Institut pro politiku a společnost, který analýzu zpracoval, funguje od roku 2014 a je think-tankem opozičního hnutí ANO.

ZeměNákup potravin v hlavním městěNákup drogerie
Rakousko (Vídeň)1 753 Kč3 067 Kč
Německo (Berlín)1 690 Kč2 690 Kč
ČR (Praha)1 655 Kč3 268 Kč
Slovensko (Bratislava)1 424 Kč3 260 Kč
Polsko (Varšava)1 238 Kč2 808 Kč
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!