Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ceny v Česku dohání unii

Ekonomika

  8:18
PRAHA - Čtyři roky po vstupu do Evropské unie se platy českých obyvatel dostaly téměř na polovinu průměrných platů zemí eurozóny. Ceny se přitom v Česku pohybují na šedesáti procentech eurozóny. Pokud rozdíl mezi platy chceme snížit, není třeba s přijetím eura spěchat, tvrdí analytici.

Ilustrační foto. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

 „Vyrovnávání platů je pomalejší než vyrovnávání cenové hladiny. Nám paradoxně pomáhá koruna, která neustále zhodnocuje,“ řekl Miroslav Ševčík, ředitel Liberálního institutu. Proto je podle něj lepší s přijetím eura nespěchat.

Podle včera zveřejněné analýzy České národní banky (ČNB) by se cenová hladina v České republice mohla do konce roku 2016 dostat ze současných 60 procent na přibližně 80 procent eurozóny. To by bylo zhruba na úrovni průměru celé EU.

 Průměrný plat by měl tou dobou činit asi 35 500 korun. Průměrný Rakušan by si měl ale vydělávat v přepočtu 78 tisíc korun. Ševčík odhaduje, že by se tou dobou měly platy v ČR pohybovat zhruba na třech čtvrtinách úrovně členských zemí unie.
 Posilující koruna v současnosti přispívá podle analytiků nejen ke zvyšování platů, ale pomáhá i lidem závislým na sociálních dávkách. „Čím později budeme přecházet na euro, tím lépe pro sociálně slabé a hlavně důchodce, pokud bude ovšem nadále pokračovat posilování koruny,“ řekl včera Ševčík.

 Jestli vývoj domácí ekonomiky bude pokračovat podobně jako v posledních pěti letech, dá se podle odhadů ČNB i analytiků očekávat přibližně tříprocentní roční posilování koruny. Má to ovšem háček. „Čáru přes rozpočet nám může udělat vláda svojí nedisciplinovaností nebo laxností k řešení schodku veřejných financí,“ řekl Aleš Michl, analytik Raiffeisenbanky. To se stalo například v Maďarsku a tamní ekonomika v reakci výrazně zpomalila.

Podle analýzy ČNB zatím také nenastal vhodný čas k přijetí eura. „Řada ekonomických ukazatelů hovoří pro přijetí eura, ale přetrvávají výzvy pro využití všech výhod jeho zavedení,“ řekl ředitel sekce měnové politiky a statistiky ČNB Tomáš Holub. I když současný ekonomický vývoj naznačuje, že se Česko vyrovnává zemím eurozóny, teprve letošní rok podle něj ukáže, nakolik se jedná o trvalý trend. Problémy přetrvávají zejména v oblasti veřejných rozpočtů a na trhu práce, který zatím není dostatečně pružný.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat