Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čepované pivo až do domu? Nový startup vytvořil pro Pražany ‚online výčep‘ s dovozem

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Pražané, kteří dostanou chuť na točené pivo a nechtějí sedět v hospodě, už nemusí pro chmelový nápoj se džbánkem. Nová služba Peevo ho od září rozváží ve skleněných a plastových láhvích až domů. Zakladatelé přitom ručí, že pivo zůstane čerstvé až měsíc. Na online výčepu se střídají ležáky, svrchně kvašená piva či speciály, vždy však od minipivovarů.

Při čepování piva se do láhve nedostane vzduch. Díky tomu zůstane dlouho čerstvé. foto: Peevo

„Během posledních pěti let jsme s dlouholetým kamarádem Markem Hotovčinem podlehli českým minipivovarům a přestali jsme postupně pít tradiční značky. Narazili jsme ale často na to, že jsme nevěděli, kde speciální piva koupit. Tak jsme si otevřeli vlastní online výčep,“ popsal pro Lidovky.cz vznik firmy Peevo jeden ze zakladatelů Matúš Karaffa.

Peevo rozváží pivo v plastových nebo skleněných láhvích.

Přátelé z dětství a zároveň spoluzakladatelé Peeva Karaffa a Hotovčin v zahraničí narazili na speciální technologii píp, které nyní používají pro svůj byznys. Díky této technologii nemá přijít tekutina do kontaktu se vzduchem. Pivo tak vydrží v plastové nebo skleněné láhvi čerstvé až měsíc.

Pivo v plechu zvítězilo nad plastem, sklo ale stále dominuje

„Doba od odpojení pípy až po nasazení zátky je pár sekund. Navíc v úzkém hrdle láhve je pěna a vytvoří se tam taky bublina, která dokáže pivo na chvilku zakonzervovat. Dám ruku do ohně za to, že pivo vydrží opravdu čtyři týdny čerstvé,“ řekl Karaffa.

5 tisíc litrů a 49 různých piv

Zatím od spuštění služby, tedy od 6. září, vytočili dva rodilí Slováci přes 5 tisíc litrů piva a vystřídali 49 různých druhů piv od 21 pivovarů. Zakladatelé začínali s pěti druhy denně, nyní jich čepují sedm a v budoucnu by rádi nabídku rozšířili na deset píp. V má zákazník najít minimálně jeden až dva ležáky, minimálně jednu IPU a zbytek tvoří například ALE, pšeničná či tmavá piva. Online výčep postupně střídá například minipivovary Chomout, Kamenice, Lužiny, Morava, Nachmelená opice nebo Raven.

Peevo funguje pouze online. „Už se nás několik zákazníků ptalo, zda si mohou přijít pro pivo na místo. Přeci jenom jsme nechtěli, aby z toho vznikla klasická hospoda. Pokud o to bude ale velký zájem, tak bychom zvažovali otevřít výčep. Stačí vlastně udělat vstupní dveře,“ dodal Karaffa.

V plánu jsou i satelitní městečka

Pivo od minipivovarů firma rozváží zatím jenom po Praze, do konce listopadu by ale zakladatelé rádi rozšířili svůj radius i mimo hlavní město. Čepované pivo si tak budou moci u Peeva objednat i satelitní městečka vzdálená 10 až 15 kilometrů od Prahy.

Momentálně Peevo čepuje sedm druhů piva každý den.

České minipivovary se prosazují i za hranicemi. Vyvážejí do Evropy i Ruska

Rozvážku piva zatím Peevu obstarává společnost DoDo. Do budoucna ale Matúš Karaffa nevylučuje to, že by zaměstnali vlastní kurýry. Doba doručení i případný přípalatek za expresní dodávku se liší podle toho, kdy do centrály Peeva dorazí objednávka.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat