Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čepro zveřejní detaily o případech podvodů, kterým se brání u soudu

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Krejčíř, Pechan, Venturon Investment nebo M Port. Poslední lednový den spustí státní distributor pohonných hmot Čepro ojedinělou internetovou stránku, jež bude popisovat všechny závažné kauzy s touto společností spojené. Respektive kauzy, ve kterých se firmy podvodníků nebo podnikatelé pokusili a ve vleklých sporech dodnes pokoušejí vymámit ze státní petrolejářské firmy celkem stamiliony korun.

Jan Duspěva, generální ředitel státem ovládané firmy Čepro. foto: Foto Dan MaternaMAFRA

Web petrolejářská firma spustí příští středu, tedy v den, na který je naplánováno další a několikrát odkládané jednání s právníkem Vladimírem Bartošem. Ten už od roku 2011 vymáhá koupenou, avšak podle Čepra neexistující 160milionovou pohledávku a podal v této příležitosti návrh na zahájení insolvenčního řízení. Podle právníků se jedná o klasický případ šikanózní insolvence.

„Protože ta kauza je neuvěřitelně dlouhá a košatá, pořád se víc a víc větví, tak aby se v ní nejen naši partneři, ale i veřejnost orientovali, rozhodli jsme se udělat o tom web. Popisuje samozřejmě všechny kauzy, do kterých bylo Čepro zataženo,“ vysvětluje generální ředitel Jan Duspěva, který firmu řídí od roku 2013.

Miliarda loňského zisku

Čepro je v nebývalé kondici. Už třetím rokem po sobě vykazuje tento v Česku druhý největší velkoobchodník s pohonnými hmotami, provozující kromě toho na 190 benzinek Euro Oil a přes tisícovku kilometrů podzemních produktovodů a 17 skladů s palivy, víc než miliardový hrubý zisk. V loňském roce dosáhl historicky druhé nejvyšší hodnoty – 1,1 miliardy korun při obratu 50 miliard korun.

Všechny v minulosti vzniklé kauzy podle Duspěvy poškozují firmu v očích veřejnosti, ale v případě podaného návrhu na insolvenci i komplikují například jednání s bankami nebo zahraničními obchodními partnery. Ať už se jedná o průtahy při projednávání pohledávky a v obchodním rejstříku zapsaného insolvenčního návrhu právníka Bartoše, nebo rozsáhlé podvody, jakým byl pokus o vyvedení 2,6 miliardy korun, zosnovaný Radovanem Krejčířem.

Právní zástupci Čepra poukazují na to, že úspěšnému zakončení sporů často brání obstrukce a procesní průtahy. „V jedné z nejdůležitějších kauz, která je v podstatě pokračováním pokusu o tunelování společnosti Čepro z roku 2004, se projednávání zadrhlo na tom, že fiktivní pohledávka putovala po zahraničních firmách a několikrát měnila majitele,“ potvrzuje Jaromír Císař, advokát a společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný.

Podvodů s pohonnými hmotami začalo rapidně ubývat od roku 2013, kdy začal stát vybírat od obchodníků s palivy mnohamilionové kauce, které vyřadily z trhu stovky pochybných překupníků a nastrčených bílých koní.

Dnes by se to stát nemohlo?

Podle Duspěvy stojí za výrazným poklesem černého trhu a tunelování (v petrolejářství) i některá opatření celní a Finanční správy, ale také přísnější kontrolní mechanismy v samotném Čepru. Společnost například v době vzniku největší Krejčířovy kauzy před rokem 2004 neprovozovala daňový sklad, a nebyla tak denně pod dohledem celníků, jako je tomu dnes.

„Troufám si tvrdit, že kdyby tehdy panovala u nás ve státě i Čepru stejná situace jako dnes, velkou část těchto podvodů by ani nešlo uskutečnit,“ tvrdí Duspěva. Roku 2012 se do řešení podvodů s palivy připojila i Česká asociace petrolejářského průmyslu, zastupující největší firmy v oboru. Vytvořila vlastní skupinu, kterou vedl právě Duspěva a jež spolupracovala na vzniku potřebné legislativy.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat