Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Červené tlačítko není anonymní. Získává i informace o uživateli

Média

  13:39
PRAHA - Při použití takzvaného červeného tlačítka sloužícího k nahlašování nelegálního obsahu na internetu se uživatel vystavuje riziku, že provozovatel projektu zjistí jeho identitu.

Děti u počítače. foto: Shutterstock

Informoval o tom server iDnes.cz, podle kterého se zmáčknutím tlačítka odešlou kromě informace o nevhodných stránkách také data o odesílateli a adresy dalších webových stránek, které navštívil předtím.

Provozovatel bude mít k dispozici IP adresu uživatele
Provozovatel tlačítka - organizace Safer Internet má podle serveru po jeho použití k dispozici IP adresu odesílatele. Tak může identifikovat jeho počítač a zjistit i jeho samotného. Provozovatel také obdrží adresy posledních čtyř navštívených stránek. Stránka, kam červené tlačítko odesílá veškerá data, leží podle iDnes.cz na serveru firmy CZI s.r.o. "Červené tlačítko tak může sloužit soukromé firmě k vytváření databáze chování uživatelů na internetu," uvedl server.

Více čtěte:

"O tomto jsme nebyli informováni," řekla serveru Lejla Abbasová, tisková mluvčí ministra pro lidská práva Michaela Kocába, který projekt v úterý představil. Připravilo ho Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) ve spolupráci s vládním Výborem pro práva dítěte.

Podobně se vyjádřila i tisková mluvčí společnosti Microsoft Markéta Kuklová. "Microsoft myšlenku Červeného tlačítka pro bezpečnější internet podporuje. Aplikaci, kterou vyvinul SaferInternet, jsme však nevyvíjeli ani ji netestovali, a o tom, jaká data o uživateli tato aplikace odesílá, jsme informováni nebyli," sdělila.

Zpochybnění důvěryhodnosti výrobce
Podle počítačového experta Patricka Zandla tento problém zpochybňuje důvěryhodnost výrobce. Organizace Safer Internet měla podle něj od počátku jasně říci, jaká data se použitím tlačítka odešlou. "Logicky se teď nabízí otázka, jaké "mechanismy ochrany" tam ještě jsou," řekl. Dodal, že by lidem nedoporučil, aby si tlačítko instalovali.

Projekt Červené tlačítko byl spuštěn pro veřejnost v úterý. Má pomoci ochránit děti před nebezpečím na internetu. Program si může každý zdarma stáhnout, tlačítko je pak součástí webové stránky nebo prohlížeče. Pokud se dítě setká s obsahem, se kterým si neví rady, stačí tlačítko zmáčknout. Tím automaticky a podle úterního vyjádření Pavla Vichtery z NCBI anonymně kontaktuje horkou linku. Odborníci hlášení vyhodnotí a případně upozorní policii.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat