Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi chystají jaderný ‚pakt‘ s Francií. V době, kdy rostou ceny energií, má jádro přinést větší stabilitu, slibuje Havlíček

Jaderná elektrárna Dukovany foto: Petr LemberkMAFRA

Exkluzivně
Když Brusel uzná jádro za udržitelný zdroj výroby elektřiny, otevře tím cestu k lacinější výstavbě atomových bloků. To je politický cíl, který v EU chtějí podle zjištění serveru Lidovky.cz prosadit Francie a Česko. Spojenectví vychází z ideální příležitosti: Paříž předsedá EU od ledna, na konci června ji vystřídá Praha.
  20:32

„S Francií máme podobné zájmy, jsme jaderně orientované země, proto jsme dohodli společný postup. Chceme, aby jádro a plyn byly příští rok uznány jako udržitelné zdroje,“ řekl serveru Lidovky.cz vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (za ANO). Jeho klíčovým spojencem má být francouzský šéf hospodářství Bruno Le Maire, chystají společné prohlášení. 

Francie je jadernou velmocí, přibližně 70 procent elektřiny vyrábí štěpením atomu. Česku zajišťují Temelín a Dukovany zhruba třetinu produkce. Oznámení o společném postupu, který má přinést snazší a levnější výstavbu dalších reaktorů, plánují zástupci obou zemí oznámit na začátku příštího týdne na stránkách vybraných evropských médií.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire

Logika jejich politického tlaku je jednoduchá: evropské banky jsou nastavené tak, že zvýhodňují udržitelnou a nízkoemisní výrobu elektřiny. Pokud by tedy Evropská unie přijala jádro v rámci takzvané taxonomie do společnosti větru či slunce, znamenalo by to, že si bude možné na tyto projekty půjčit s lepším úrokem. To je ostatně debata, která se na různých úrovních vede v Bruselu už několik let.

Francouzi připravují šest nových reaktorů, Češi jeden v Dukovanech, příští rok má začít tendr. Zájem má Westinghouse (USA, Kanada), EDF (Francie) a KHNP (Jižní Korea). V úvahu připadá v budoucnu ještě jeden blok v Dukovanech a dva v Temelíně.

Česko zároveň prosazuje, aby byl v Bruselu jako udržitelný zdroj uznán plyn, který sice „nečoudí“ tolik jako uhlí, nicméně bezemisní rozhodně není. Má dočasně nahrazovat uhlí, které bude podle plánu opouštět naše elektrárny v tomto a příštím desetiletí. Jejich přestavba na plyn by díky případnému zařazení na bruselský seznam udržitelných zdrojů mohla u bank také získat výhodnější úvěrování. Nové jádro přijde později než plyn: blok v Dukovanech má být v ideálním případě hotový až v roce 2036.

Karel Havlíček

„Jádro je jednoznačně bezemisní zdroj, na to jsou studie. Plyn zcela bezemisní není, ale je tranzitní. To znamená, že uhlí se po jeho utlumení krátkodobě či střednědobě nahradí plynem, než ho vystřídají jaderné zdroje,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (za ANO). Samozřejmě je třeba dodat, že nová vláda vzešlá z voleb může strategii změnit.

Lidovky.cz: Uznání jádra a plynu podle takzvané evropské taxonomie má být součástí strategického partnerství s Francií. Proč?
Jde o společné téma zkoordinované pro francouzské a následně české předsednictví EU (Paříž ji povede od ledna příštího roku, Praha od července – pozn. red.). Dá se říci, že v rámci energetiky uděláme jednoleté předsednictví. V té době se bude rozhodovat o tom, jaké budou ceny energií v příštích deseti až patnácti letech.

Lidovky.cz: Čeho má toto politické spojenectví přesně dosáhnout?
Domlouváme s Francií velmi detailní energetickou strategii, konkrétně s ministrem hospodářství Brunem Le Mairem. V době našich předsednictví se bude lámat chleba v energetice v celé Evropě. S Francií máme jako země orientované na jádro podobné zájmy, společný postup ladíme několik měsíců. Chceme, aby byly jádro a plyn uznány jako udržitelné zdroje. Bez nich se v budoucnu neobejdeme. Současná situace v energetice ukazuje, že musíme počítat se stabilními zdroji. Chápeme odklon od uhlí, ale zároveň není možné spoléhat jen na obnovitelné zdroje.

Lidovky.cz: Pokud se vám to podaří, projeví se výsledky až za řadu let, ne?
U plynu moc ne. Podobně jako v jiných evropských zemích musíme „převléknout“ české teplárenství během několika let. O výkupních cenách energií se rozhodne už nyní: je třeba, aby bylo možné půjčovat si levné zdroje. Pokud to tak nebude, energie se prodraží. U plynu se to stane už teď. Pokud investoři či majitelé tepláren neuvidí, že má dojít k nějaké změně, promítne se to do cen energií a máme velký problém.

Lidovky.cz: Uznání jádra a plynu je důležité hlavně kvůli levnějším úrokům od bank, že?
Jakmile Evropská komise uzná jádro jako udržitelný zdroj, budou ho banky financovat levnými zdroji. Navíc v tu chvíli budeme moci využívat na plyn – na jádro to nepotřebujeme – evropské peníze z modernizačních fondů. To je strašně důležité.

Lidovky.cz: Jak bude obtížné tuto vizi prosadit? Jen polovina států v EU využívá energii z jádra.
Francie byla vždy jaderná, ale nikdy nebyla tak aktivní jako v posledních měsících. Jak jsem řekl, pro nás je důležitý i plyn. Očekávali jsme u tohoto zdroje podporu od Německa, ale nevyšlo to. Domnívám se, že jejich rozhodnutí odstavit jádro byla chyba, bude je to hodně stát, i co se týče příklonu k plynu. Naštěstí jsme se v této věci domluvili s Francií, budeme tedy mít podporu jedné z velmocí EU.

Lidovky.cz: Máte v EU i jiné spojence?
Jsou to všechny jaderné země, zhruba polovina Unie, ať už je to Slovensko, Maďarsko, nebo Finsko. Mile mě překvapilo Nizozemsko, které bylo dříve ohledně jádra zdrženlivé, ale dnes už jeho představitelé hovoří tom, že budou investovat do dalších bloků. Někdo musí tuto iniciativu táhnout a předsednictví EU nám dává ideální příležitost, abychom v tomto posílili. 

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...