Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi jsou mistry světa v online debatování, finále trvalo několik dní

USA

  11:27
PRAHA - Čtyřčlenná skupina českých studentů zvítězila na mistrovství světa v online debatování, kterého se zúčastnilo 28 týmů z pěti světadílů. V několikadenním finálovém klání porazili Češi tým z Nového Zélandu, informoval Vlastimil Waic z Asociace debatních klubů.
Práce s počítačem (ilustrační foto)

Práce s počítačem (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na cestě k titulu mistrů světa museli čeští studenti zdolat mnoho soupeřů včetně týmů, pro něž je angličtina rodnou řečí. Češi porazili například týmy z USA, Kanady či Mongolska.

Tým studentů ve složení Lenka Habětínová, Jakub Langr, Šimon Podhajský a Václav Soukup ve finále dostal za úkol rozpracovat argumentaci na téma "Sociální bydlení by mělo být přidělováno tak, aby vznikaly rasově smíšené komunity". Získali hlasy tří ze čtyř rozhodčích a zvítězili.

Trenérka národního týmu Irena Kotíková z Asociace debatních klubů zdůraznila, že na online debatování jsou kladeny poněkud odlišné nároky než na přímou konfrontaci. "Díky většímu času na přípravu je zde kladen důraz na práci s důkazy, pro které je mnohem větší prostor než v klasické debatě," uvedla.

"Porazit světové debatní velmoci bylo možné jen díky maximálnímu nasazení a zúročení mnohaletých zkušeností získaných v Debatní lize i na mezinárodním poli," řekl člen výboru pro zahraniční vztahy Asociace debatních klubů Matěj Pilát.

Soutěžní akademické debatování je zájmovou školní i mimoškolní činností rozvíjející přitažlivou formou kritické myšlení, argumentaci a rétoriku, prohlubující znalosti účastníků a v konečném důsledku podporující toleranci a kritickou úctu k názorům druhých. Debaty se účastní dva týmy, každý o třech mluvčích. Družstvům je předloženo společensky kontroverzní téma.

Jeden tým má za úkol svou argumentací téma podpořit, druhý se snaží téma vyvrátit. Úspěšnost řečníků posuzují akreditovaní rozhodčí.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...