"Češi jsou zcela jedineční, když mají něco udělat se svými penězi. Místo toho, aby hledali výnosnější možnosti, většina financí stejně skončí na účtech v bankách. Tento konzervativní přístup domácností ještě umocnila finanční krize," uvedl Marek Hatlapatka, specialista na bankovnictví společnosti Cyrrus.
Není podle něj pak žádné překvapení, když za posledních dvanáct měsíců suma vkladů domácností jen na běžných účtech narostla o bezmála 70 miliard korun. Dosáhla hodnoty přes 700 miliard korun. Naproti tomu termínované vklady spojené s určitou výpovědní lhůtou za stejné období narostly jen o 11,5 miliardy korun a dosáhly úrovně 741,23 miliardy korun.
Historicky sice termínované vklady v bankách co do celkového objemu peněz stále vedou nad běžnými účty, při pokračování trendu se však hodnoty mohou poměrně brzy vyrovnat.
"Lidé nyní preferují co nejvyšší likviditu svých financí, výnosy je tolik nezajímají. Proto ani množství peněz, které mají doma v hotovosti, nebude nijak nízké," dodal Hatlapatka. Objem peněz, které Češi neumisťují na finančním trhu, ale drží doma "v matracích", se pohybuje podle odhadů ekonomů minimálně okolo 60 miliard korun. Na každého Čecha tak vychází hotovost asi šest tisíc korun.
Ochotu, respektive neochotu českých domácností aktivněji pracovat s vlastními penězi výrazně ovlivnila i finanční krize. Konzervativní přístup, který byl již dříve vlastní mnoha domácnostem v tuzemsku, si v důsledku krize osvojili i další lidé.
Podle odhadů bankovních domů mají lidé zhruba 70 procent svého finančního majetku v hotovosti, v bankách či na účtech stavebních spořitelen. "Jen malou část peněz lidé investují do cenných papírů," uvedl Hatlapatka.
Tři miliardy na anonymních vkladních knížkách
Ukázkovým případem pasivity lidí v nakládání s penězi jsou anonymní vkladní knížky. Ty jsou již jen pozůstatek minulosti. Stále ale na nich podle informací České spořitelny leží necelé tři miliardy korun. "Od roku 2003 se tyto vklady již nijak neúročí. Klienti si mohou prostředky vyzvednout do konce roku 2012, pak peníze podle zákona propadnou bance," upozornila Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny.
Česká spořitelna ovšem chce vyplácet i promlčené úložky. "Pokud toto legislativa umožní i po roce 2012, bude Česká spořitelna nadále postupovat stejně jako doposud," dodala Havligerová.
Ochota Čechů zase více investovat do akcií a podílových fondů se po krizi vrací jen velmi pozvolna. "Bude to trvat ještě několik let, než se chuť lidí investovat své volné peníze vrátí na úroveň před krizí," vysvětlil Hatlapatka. Češi jsou podle něj stále národem hotových peněz. Proto například i investice do podílových fondů nerostou nijak strmě.
"Na nárůsty majetku podílových fondů okolo 25 procent ročně v letech 2002 až 2007 můžeme již zapomenout. To se již opakovat nebude. Zvyšování úspor lidí ve fondech bude sice pokračovat, ale výrazně pomalejším tempem," uvedl předseda Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš.
Češi jsou národem hotových peněz, na účtech mají přes 700 miliard
Hotovost je král. Právě podle této věty se řídí celá řada tuzemských domácností, když řeší problém, jak naložit se svými volnými financemi. Výsledkem je, že Češi drží výraznou část svého finančního majetku buď doma v hotovosti, nebo na běžných účtech v bance.
Peníze (ilustrační foto) foto: Lidové noviny
Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA
Jak připravit koupel vhodnou přímo pro vaše miminko? Přihlaste se k testování a vyzkoušejte jemný dětský šampon a sprchový krém v jednom. Měsíčková...